– Nie sprzedam akcji do – nie wiem – prawdopodobnie przez dwa lata, zdecydowanie nie w przyszłym roku, w żadnych okolicznościach i prawdopodobnie również nie w kolejnym roku – powiedział Musk podczas rozmowy audio na żywo na Twitterze Spaces. Musk złożył podobne deklaracje w kwietniu i sierpniu, a następnie sprzedawał kolejną porcję swoich akcji, aby pomóc sfinansować zakup Twittera. Jego odpowiedź na pytanie długoletniego inwestora Rossa Gerbera mogła uspokoić inwestorów co do tego jednego elementu, który szkodzi cenom akcji Tesli. Musk przedstawił również perspektywy dla gospodarki w przyszłym roku.

Czytaj więcej

Akcje Porsche po trzech miesiącach awansują do DAX. Puma wylatuje z listy

– Myślę, że jesteśmy w recesji i myślę, że rok 2023 będzie dość poważną recesją – powiedział dyrektor generalny Tesli. – Moim zdaniem będzie porównywalny z rokiem 2009. Nie wiem, czy będzie trochę gorszy, czy trochę lepszy, ale myślę, że będzie porównywalny. Oznacza to, że popyt na wszelkiego rodzaju opcjonalne, uznaniowe przedmioty, zwłaszcza jeśli jest to przedmiot o dużej wartości, będzie niższy. Tesla miała trudny koniec roku, w przeciwieństwie do „epickiego”, który przewidział Musk. Producent pojazdów elektrycznych obniżył ceny i ograniczył produkcję w Chinach, a Musk wielokrotnie krytykował Rezerwę Federalną za podnoszenie stóp procentowych. Jego czasami konspiracyjne i często politycznie tweety również zniechęciły niektórych konsumentów. Aby zwiększyć sprzedaż na koniec roku w USA, producent samochodów zastosował hojne rabaty.

Po pięciodniowej passie i spadkach w 12 z ostatnich 14 sesji, wartość rynkowa Tesli spadła poniżej 400 miliardów dolarów po raz pierwszy od listopada 2020 roku. Musk powiedział, że zebrał pieniądze ze sprzedaży akcji, aby przygotować się na „najgorszy scenariusz” i że ruchy te odzwierciedlają jego strach po przeżyciu dwóch dużych recesji. W rozmowie, która trwała ponad godzinę, miliarder powiedział, że opowiada się za wykupem akcji Tesli, gdy firma będzie bardziej pewna kierunku gospodarki. Musk odpierał również krytykę, że spędza zbyt dużo czasu na Twitterze, a za mało na Tesli. – Nie było ani jednego ważnego spotkania Tesli, które przegapiłem przez cały ten czas, więc nie jest tak, że całkowicie zaginąłem w akcji – powiedział dodając, że Tesla jest wielokrotnie bardziej złożona niż firma zajmująca się mediami społecznościowymi. Musk powiedział również, że zamierza rozpocząć produkcję „znaczącej ilości” litu w ciągu dwóch lat w rafinerii budowanej w Teksasie do użytku w akumulatorach EV Tesli.

Czytaj więcej

Ford Pro zaprezentował w pełni elektryczny model E-Tourneo Custom