W związku z nadal trwającym kryzysem energetycznym konsumenci, firmy i politycy obawiają się problemów ze stabilnym zasilaniem w czasie nadchodzącej zimy. Szwajcaria opublikowała plan awaryjny – z drastycznymi cięciami w życiu codziennym, w tym również dla kierowców aut elektrycznych. Projekt ustawy nosi nazwę „Rozporządzenie w sprawie ograniczeń i zakazów w korzystaniu z energii elektrycznej” i ma zostać uchwalony w grudniu 2022 r. W planie z czterema poziomami eskalacji stopniowo zakazuje się z korzystania z energii elektrycznej. Im bardziej drastyczna sytuacja, tym więcej pożeraczy energii musiałoby zostać odłączonych od sieci. Zimą Szwajcaria importuje duże ilości energii elektrycznej. W 2021 roku było 5,7 miliarda kilowatogodzin, które pochodziły głównie z Francji i Niemiec. Szwajcarzy dmuchają na zimne, bo co jeśli Francja i Niemcy nie będą w stanie zapewnić prądu?
Czytaj więcej
Czy komuś to się podoba czy nie napęd elektryczny to przyszłość. Wraz z wzrostem popytu elektryki zmieniają swój wizerunek i przybywa na rynku coraz mocniejszych i sportowych modeli. Uporządkowaliśmy je i wybrali te z największą ilością mocy.
Poziom 1 rozpoczyna się stosunkowo łagodnie np. pralki mogą pracować w temperaturze maksymalnie 40 stopni Celsjusza, a lodówek nie można schładzać poniżej 6 stopni. Obowiązywać ma zakaz używania neonów i oświetlenia witryn sklepowych w godzinach od 23:00 do 5:00. Wyłączana jest ciepła woda w publicznych toaletach.
Poziom 2 to gorąca woda, która podgrzewana energią elektryczną może mieć maksymalnie 60 stopni, serwisy streamingowe muszą ograniczyć swoją ofertę do niższej rozdzielczości. Korzystanie z suszarek bębnowych i żelazek w pomieszczeniach prywatnych jest zabronione.
Poziom 3 skraca godziny otwarcia sklepów i ograniczają komercyjne oferty wellness (sauna, jacuzzi itp.). Serwisy streamingowe są całkowicie zakazane, tak samo jak granie na konsolach do gier. Pojawie się również taki zapis: „Prywatne korzystanie z samochodów elektrycznych jest dozwolone tylko w przypadku absolutnie niezbędnych podróży”. Zgodnie z projektem bezwzględnie konieczne są np. wyjazdy do pracy, zakupy, wizyta u lekarza, udział w uroczystościach religijnych czy rozprawach sądowych.