W ostatnich kilku miesiącach chińskie pojazdy elektryczne uzyskały 5 gwiazdek w testach zderzeniowych niezależnej organizacji non-profit Europejski Program Oceny Nowych Samochodów NCAP. Maksymalna ocena tej organizacji oznacza, że dany pojazd wyposażono w aktywne i pasywne środki bezpieczeństwa, znacznie wykraczające poza prawne wymogi obowiązujące w Europie. - Wszyscy chińscy producenci elektrycznych aut chcą otrzymać 5 gwiazdek Euro NCAP, by zwiększyć swą konkurencyjność na europejskim rynku — stwierdził Brian Gu, prezydent firmy Xpeng. Poinformował przy okazji, że jego firma budowała przez ostatnie 3 lata salony i stacje serwisowe w Danii, Holandii, Szwecji i Norwegii (tam zaczęła już sprzedaż) przed oficjalną premierą rynkową w 2023 r. elektrycznego sedana P7 i SUVa G9 w tych krajach. Chińscy producenci uznali, że bezpieczeństwo jest niezwykle ważnym elementem w procesie sprzedaży - wyjaśnił Matthew Avery z Thatcham Research, brytyjskiego ośrodka badawczego finansowanego przez firmy ubezpieczeniowe, członek rady dyrektorów w Euro NCAP.
Pięć gwiazdek tej organizacji ma przełamać obawy Europejczyków co do jakości chińskich samochodów, po fatalnych w skutkach crash testach w 2006 i 2007 r., które ugruntowały opinię, że chińskie pojazdy są niebezpieczne. Ważniejsza od sprzedaży detalicznej jest dla Chińczyków sprzedaż flotowa, a dobre oceny w testach zderzeniowych mogą otworzyć ten rynek. Zakupy flotowe stanowią niemal połowę sprzedaży w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji - pisze Reuter. Ponadto wielu operatorów chce jak najszybciej przejść na napęd elektryczny, aby realizować cele klimatyczne. W Europie trudno było z większymi zakupami, bo zakłócenia w łańcuchach dostaw wydłużyły czas oczekiwania na nowe auta do ponad 12 miesięcy. Chińczycy dostrzegli szansę, wcześniej odebrali rywalom znaczną część rynku u siebie.
Czytaj więcej
W 2023 r. czekają nas zmiany w cenach energii elektrycznej. W związku z nimi posiadacze aut elekt...
Niemiecka firma zajmująca się wynajmem samochodów Sixt ogłosiła w październiku, że kupi ok. 100 tys. elektryków chińskiej marki BYD. Zacznie od SUV-a Atto 3, który zdobył także 5 gwiazdek Euro NCAP. Great Wall Motor dostał takie same oceny dla hybrydowego SUV-a Coffee 01. Europejscy producenci też walczą o 5 gwiazdek, BMW dostał je dla iX, Volkswagen dla ID.4 i ID.5, Mercedes dorzucił do tego grona sedana EQE, a rozwiązania wspomagające kierowcę zyskały najwyższą dotąd ocenę organizacji NCAP. Chiński producent Aiways chce dopiero poddać ocenie NCAP swego e-crossovera U6, zainstalował w nim dodatkowe elementy poprawiające bezpieczeństwo, aby auto zwróciło uwagę klientów flotowych, gdy pojawi się na rynku w 2023 r. - Powstanie naturalny popyt na takie auta jak nasze, w pełni wyposażone, w bardzo konkurencyjnej cenie - stwierdził Alexander Klose, szef działu zagranicznego marki Aiways. Liczy, że sprzeda 30 tys. e-aut w Europie w 2023 r. wobec ok. 5 tys. w tym roku.
BYD Atto 3