W marcu niemiecka grupa ogłosiła, że przeznaczy 7 mld euro na fabrykę baterii i produkcję elektryków w swoich dwóch zakładach w Hiszpanii. Teraz Herbert Diess, prezes Volkswagena poinformował, że ta suma zwiększy się do 10 mld euro. - Zelektryfikujemy Hiszpanię, drugiego w Europie producenta samochodów dzięki nowej gigafabryce baterii i produkcji samochodów elektrycznych - powiedział Diess na konferencji w Sagunto pod Walencją.

Czytaj więcej

Gwiazda piłki Neymar zaprezentował mały samochód elektryczny

Przy okazji ogłoszono partnerstwo Volkswagena z największą hiszpańską grupą energetyczną Iberdrola. Hiszpanie zbudują farmę paneli słonecznych, która będzie dostarczać energię elektryczną zakładowi baterii, jaki powstanie w Sagunto. Prezes Ignacio Sanchez Galan poinformował dziennikarzy, że Iberdrola zainwestuje 500 mln euro w ten projekt. Niemcy chcą zacząć w I kwartale 2023 budowę fabryki o wydajności 40 gigawatogodzin (GWh). Seryjna produkcja baterii zacznie się w 2026 r., a w 2030 roku fabryka będzie zatrudniać 3 tys. osób. Volkswagen zainwestuje 3 mld euro w Sagunto, następne 3 mld w cztery zakłady Seata, w tym w Martorell oraz miliard euro w Pampelunie.

Czytaj więcej

Przyszłość Audi A3: Następca będzie elektryczny i pojawi się w 2027 r.

Hiszpania, drugi po Niemczech kraj w Europie pod względem liczby produkowanych samochodów, rozpisała w marcu przetarg na przyznanie ok. 3 mld euro pożyczek i grantów mających promować produkcję e-aut. Volkswagen i Seat zgłosiły wspólną ofertę. Zwycięzcy przetargu na środki finansowe z programu PERTE zostaną wybrani w tym roku.