Surowsze ściganie wykroczeń drogowych i wprowadzenie ogólnoeuropejskiego cyfrowego prawa jazdy to jedne z propozycji Komisji Europejskiej mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Ponadto znana w niektórych krajach np. Niemcy jazda z opiekunem od 17 roku życia ma zostać rozszerzona na resztę państw unii. Nowością mają też być prawo jazdy od 17 roku życia pozwalające pod opieką jeździć ciężarówką.
Czytaj więcej
Ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie zawiera listę 991 metropolii. Niechlubnym zwycięzcą jest Londyn. Na liście znalazło się siedem polskich miast.
W punkcie cyfrowe prawe jazdy, Europa chce objąć pozycję światowego lidera. Komisja chce, aby plik prawa jazdy przechowywany na smartfonie stał się standardem. Cel to ograniczenie pracy administracyjnej związanej z wydawaniem, wymianą i odnawianiem tego dokumentu. Ponadto Komisja chce uprościć transgraniczne ściganie przestępstw drogowych. – W 2019 r. około 40 proc. przestępstw lub wykroczeń transgranicznych pozostawało bezkarnych, ponieważ sprawca nie został zidentyfikowany lub ponieważ płatność nie została wyegzekwowana – zwraca uwagę KE. Zakazy prowadzenia pojazdów mają być również egzekwowane w całej Europie. Innymi słowy za naruszenie prędkości w Niemczech czy Hiszpanii będzie groziło odebrania prawa jazdy. Żeby to umożliwić planowane jest usprawnienie wymiany informacji między władzami krajowymi.
Czytaj więcej
Fani odwracają się plecami, zakrywają z rozpaczy oczy. Nowa klasa C w wersji AMG już nie ma ośmiu cylindrów, tylko cztery. Upadek czy nowy początek?
KE proponuje również zaostrzenie kar. Niebezpieczne manewry wyprzedzania lub naruszenia bezpieczeństwa związane z parkowaniem, przekraczaniem prędkości, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących korzystania z korytarzy awaryjnych, korzystanie z przeciążonego pojazdu mają być szczególnie ścigane.