Samochodem na wakacje za granicę – co warto wiedzieć

Choć za jedno euro trzeba teraz zapłacić prawie 4,8 złotego, nawet tak droga europejska waluta nie zniechęci wielu urlopowiczów do wyjazdu samochodem za granicę.

Publikacja: 20.07.2022 07:03

Samochodem na wakacje za granicę – co warto wiedzieć

Foto: AdobeStock

Tym bardziej, że hotele w Austrii lub Chorwacji nie podrożały tak mocno jak w Polsce, a pizza w restauracji we Włoszech okazuje się tańsza niż w Zakopanem lub Władysławowie. Aby jednak nie oberwać po kieszeni za nieznajomość obowiązujących za granicą zasad, podajemy zestaw przydatnych informacji przygotowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Trzeba pamiętać, że każdy kraj to nieco inne przepisy, inne sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie.

Czytaj więcej

42,5 proc. Polaków wyruszy w wakacyjną podróż własnym autem

Austria
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 100 km/h, na autostradach 130 km/h. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują winiety, naklejane na szybę lub elektroniczne. Dla samochodu osobowego 10-dniowa kosztuje 9,60 euro, 2-miesięczna 28,20 euro. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila dzieci do 135 cm/14 lat muszą jechać w foteliku lub siedzisku.

Chorwacja
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 90 km/h, na autostradach 130 km/h. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują opłaty w zależności od odcinka. Można płacić karta lub gotówką, w kunach lub w euro. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila, ale dla kierowców zawodowych oraz w wieku 16-24 lata limit wynosi 0,0 promila. Dzieci do 5 lat obowiązkowo jadą w foteliku, od 5 do 12 lat nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Mandaty płatne są na miejscu wykroczenia lub w najbliższej poczcie.

Czechy
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 90 km/h, na autostradach 130 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują winiety naklejane na szybę. Dla samochodu osobowego winieta 10-dniowa kosztuje 310 koron, miesięczna 440 koron. Są do kupienia na granicy, na stacjach benzynowych, na poczcie. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,0 promila. Dzieci do 150 cm/36 kg nie mogą jechać na przednim siedzeniu.

Francja
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 80 km/h, na autostradach 130 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h. Autostrady są płatne, a wysokość opłat uzależniona od rodzaju pojazdu i przejeżdżanego odcinka. Płaci się na bramkach lub poprzez urządzenia pokładowe rejestrowane u operatorów. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila dla kierowców doświadczonych, 0,2 promila dla poczatkujących, mających prawo jazdy krócej niż 4 lata. Dzieci do 10 lat jadą w foteliku lub siedzisku, ale mogą jechać z przodu. Przekroczenie prędkości o 30 km/h powoduje natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy.

Hiszpania
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 90 km/h, na autostradach 120 km/h. Tylko ok. 10 proc. autostrad jest płatnych, opłaty pobierane są na bramkach. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,3 promila dla posiadaczy prawa jazdy krócej niż 2 lata. Dzieci do 135 cm/12 lat muszą jechać w foteliku lub siedzisku. Mandaty płacone są od razu gotówką, poprzez kaucje gwarantowaną przez upoważnioną firmę lub przelewem na konto. Kierowca może kontynuować jazdę dopiero po wniesieniu opłaty.

Niemcy
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 100 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych nie ma limitu, ale prędkość zalecana to 130 km/h. Autostrady są bezpłatne. W niektórych miastach są strefy ekologiczne (Umweltzone), do których potrzebna jest plakietka za 6 euro kupowana np. w stacjach diagnostycznych lub autoryzowanych warsztatach. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,0 promila dla posiadaczy prawa jazdy krócej niż 2 lata lub kierowców do 21 roku życia. Dzieci do 150 cm muszą jechać w foteliku lub siedzisku.

Słowacja
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 90 km/h, na autostradach 130 km/h. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują opłaty. Dla samochodu osobowego 10-dniowa kosztuje 10 euro, miesięczna 14 euro. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,0 promila. Dzieci do 150 cm/12 lat muszą jechać w foteliku lub siedzisku na tylnym siedzeniu. Mandat płaci się od razu gotówką, w przeciwnym razie prawo jazdy zostaje zatrzymane na 15 dni. Odbiera się je w komendzie policji, której funkcjonariusze zatrzymali dokument.

Szwajcaria
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 80 km/h, na autostradach 120 km/h, na drogach ekspresowych 100 km/h. Na autostradach obowiązuje roczna winieta, naklejane na szybę. Kosztuje 40 franków. Za jej brak jest dodatkowa kara 200 franków. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,1 promila dla posiadaczy próbnego prawa jazdy oraz kierowców zawodowych. Dzieci do 7 lat jadą w fotelikach, dla dzieci od 7 do 12 lat jest obowiązek stosowania specjalnych pasów. W Szwajcarii jest zakaz nocowania poza wyznaczonymi do tego miejscami, np. nie wolno nocować na parkingach przy autostradach. Zagraniczny turysta nie ma możliwości opłacenia mandatu kredytowanego, konieczna jest gotówka.

Włochy
Prędkość na terenie zabudowanym do 50 km/h, na niezabudowanym 90 km/h, na autostradach 130 km/h. Większość autostrad jest płatna, opłaty wnosi się na zjazdach w konkretnych miejscowościach. Opłata zależna jest od klasy pojazdu. Dopuszczalne stężenie alkoholu to 0,5 promila dla kierowców doświadczonych i 0,0 promila dla posiadaczy prawa jazdy krócej niż 3 lata. Dzieci do 12 lat muszą jechać w foteliku lub siedzisku na tylnym siedzeniu. Mandaty płaci się na miejscu zdarzenia.

Czytaj więcej

Drogie paliwo sprawia, że jeździmy tyle samo, ale wolniej

Tym bardziej, że hotele w Austrii lub Chorwacji nie podrożały tak mocno jak w Polsce, a pizza w restauracji we Włoszech okazuje się tańsza niż w Zakopanem lub Władysławowie. Aby jednak nie oberwać po kieszeni za nieznajomość obowiązujących za granicą zasad, podajemy zestaw przydatnych informacji przygotowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Trzeba pamiętać, że każdy kraj to nieco inne przepisy, inne sposoby dokonywania opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg, czy limity prędkości i mandaty za ich przekroczenie.

Pozostało 90% artykułu
Jak jeździć
Te znaki drogowe dezorientują kierowców. Nie wszyscy znają ich znaczenie
Jak jeździć
Nowe odcinkowe pomiary prędkości w każdym województwie. Lista miejsc
Jak jeździć
Oto najbardziej niebezpieczne kraje w UE. Statystyki wypadków drogowych w Europie
Jak jeździć
Jak chronić samochód przed gradobiciem?
Jak jeździć
Niemcy stoją przed falą nowych stref ograniczeń prędkości w miastach