Marka Volkswagen obrała strategię „Way To Zero”. Chce konsekwentnie zmniejszać emisję CO2 i stopniowo przechodzić na wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz równoważyć emisję dwutlenku węgla, której nie da się uniknąć. W myśl za tym w 2021 roku rozpoczął się projekt redukcji i kompensacji śladu węglowego aut z parku prasowego napędzanych silnikami spalinowymi. Miejsca, w których sadzone są nowe drzewa wybierane są ze szczególną dbałością. To takie miejsca, w których taka akcja na pewno się przyda.

mat. prasowe

Dobrym przykładem są lasy w okolicy Lakieli, w północno-wschodniej części Polski, które zostały dotknięte lokalnymi wichurami, w wyniku których ucierpiał drzewostan w wieku 60-80 lat. Zniszczeniu uległo ok. 10 hektarów, w tym całkowicie ok. 8. Do rewitalizacji wybrano las o powierzchni 1,75 ha. Oczywiście przed rozpoczęciem nasadzeń niezbędne jest uprzątnięcie terenu. „Zależnie od warunków atmosferycznych planujemy część nasadzeń wykonać wiosną – w marcu i kwietniu br. Pozostałe sadzonki pojawią się na tym terenie jesienią. W planie jest nasadzenie takich gatunków drzew, jak brzoza, olcha i świerk. Przed zimą sadzonki zabezpieczymy przed zwierzyną” – mówi Kazimierz Antowski, członek zarządu Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych. Lakiele to wieś położona niedaleko popularnych wśród turystów wiaduktów w Stańczykach. Las, w którym będą prowadzone nasadzenia znajduje się ok. 25 km od Gołdapi.

Czytaj więcej

Volkswagen ID. Buzz: To musi się udać

W Chyżnem, wsi w woj. małopolskim, położonej na teranach górskich, ok. 40 km od Zakopanego zrewitalizowany zostanie drzewostan, który od lat narażony jest na porywiste wiatry. Część drzew ucierpiała także z powodu niszczycielskiej działalności kornika drukarza. Zniszczone są trzy obszary, każdy z nich o powierzchni około 1 ha. Do rewitalizacji wybrano teren o powierzchni 1,75 ha. „Późną wiosną – w kwietniu i maju planujemy uprzątnięcie terenu, a następnie przygotujemy glebę do sadzenia. Termin samego nasadzenia zależy od pogody, chcemy to zrobić w październiku i listopadzie. Nowe drzewka – sosny i buki – zabezpieczymy przed zwierzyną przy pomocy wełny owczej lub repelentu” – mówi Józef Hładowczak, prezes Wspólnoty Leśno-Gruntowej w Chyżnem.

- Zaczyna się właśnie trzeci rok naszej akcji związanej z rewitalizacją lasów. Cieszymy się, że spotkała się ona z pozytywnym odbiorem i zdołaliśmy dotąd zasadzić już łącznie ponad 15 hektarow lasów. Po każdym teście auta z silnikiem spalinowym w wyselekcjonowanych miejscach sadzimy 70 drzew. Widok tysięcy nowych drzew jest dla nas czymś wyjątkowym – jesteśmy wdzięczni naszemu partnerowi, Polskiemu Związkowi Zrzeszeń Leśnych za owocną współpracę przy tym projekcie – komentuje Hubert Niedzielski, kierownik ds. PR marki Volkswagen.

Czytaj więcej

Przewaga Chin w zakresie elektromobilności zaczyna się powiększać