Na polskie drogi trafi łącznie 478 sztuk BMW 1250RT przystosowanych do pracy w oddziałach ruchu drogowego. Część z zamówionych nowych jednośladów już została wcielona do służby. Przetarg dotyczący wymiany floty motocyklowej w polskiej policji wyceniony został na ponad 66 milionów złotych. 56 milionów nie pochodziło z unijnych środków. Z budżetu państwa zostało dopłacone 10 mln zł. W ramach kontraktu zakupiono motocykle, a także 876 kompletów wyposażenia, w tym specjalne stroje dla motocyklistów, ale również kaski z systemem bezprzewodowej łączności.

Czytaj więcej

Romet notuje o 100 proc. wyższe zamówienia z krajów nadbałtyckich

Zanim jednak policjanci zasiądą za sterami nowych BMW, przechodzą intensywne szkolenie na torze pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów. W efekcie kursowi poddano 906 policjantów. Oznacza to, że na jedną maszynę będzie przypadać dwóch funkcjonariuszy. Wybrane w przetargu motocykle BMW R1250 RT posiadają silniki o objętości skokowej 1254 cm3, które generują 136 KM. Fabryczne wyposażenie obejmuje wyświetlacz TFT o przekątnej 10,25-cala, przednie reflektory LED, regulowaną szybę, a także wiele różnych systemów poprawiających komfort i bezpieczeństwo kierującego.

fot. Policja

Policyjne motocykle są wariantami jednoosobowymi, na miejscu pasażera znajduje się zintegrowany kufer z centralą radiową. Jednoślady wcielone do służby są oklejone policyjnymi barwami. Poza tym są wyposażone w niebiesko-czerwoną sygnalizację LED dla pojazdów uprzywilejowanych, megafony służące jako syreny lub głośniki, białe podświetlenie pomocnicze, pierwszy bieg o zwolnionej prędkości, by można było je wykorzystywać przy pomocny w prowadzeniu eskorty policyjnej.

Czytaj więcej

Suzuki Katana: Japoński miecz ostrzejszy od poprzednika