Międzynarodowa Grupa ZF, zajmująca się wytwarzaniem komponentów dla sektora automotive, uruchomiła Zakład Elektroniki w Częstochowie. Powstawać tam zaawansowane kamery samochodowe. Oznacza to, że producent rozszerzył swoje portfolio w zakresie zaawansowanych technologii wspomagania kierowcy.

Firma ZF – znana przede wszystkim z produkcji przekładni (skrzyń biegów) – należy do wiodących dostawców zaawansowanych technologicznie kamer samochodowych dla kilkunastu największych producentów pojazdów. Nowy zakład jest trzecią fabryką tego inwestora, po Zakładzie Produkcji Pasów Bezpieczeństwa oraz Zakładzie Produkcji Poduszek Powietrznych – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

CZYTAJ TAKŻE: Mercedes z kolejną fabryką w Polsce

Częstochowski zakład Elektroniki ZF jest pierwszym w Europie Wschodniej, który został wybudowany od zera, na działce o powierzchni 69 tys. metrów kwadratowych (inwestycja typu „greenfield”). Łączna powierzchnia fabryki opiewa na 12 tys. m kw. Pracuje tam sto osób, ale ich liczba ma się zwiększyć – podał producent. Częścią inwestycji jest także biurowiec o powierzchni 3,7 tys. m kw., przeznaczony dla Centrum Usług Wspólnych ZF. – Tego typu technologia pozwala rozwijać systemy wspomagania jazdy, takie jak hamowanie awaryjne (AEB) czy utrzymanie pasa ruchu (LKA – Lane Keeping Assistant). Kamery produkowane w częstochowskim zakładzie ZF są ponadto wykorzystywane przez wiodących producentów samochodów w bardziej zaawansowanych, półautomatycznych funkcjach, takich jak wspomaganie jazdy na autostradzie czy asystent jazdy w korku – podał inwestor w komunikacie.

Firma ZF zaliczana jest do największych dostawców branży automotive na świecie. Zatrudnia ok. 160 tys. osób w 41 krajach. Specjalizuje się m.in. w technologiach związanych z napędem, podwoziem czy systemami bezpieczeństwa pojazdów. Ponad pięć lat temu przejęła koncern TRW, którego fabryki działają od długiego czasu w Częstochowie, produkując m.in. pasy bezpieczeństwa do samochodów, zamki do pasów, regulatory wysokości oraz poduszki powietrzne i ich moduły. Dzięki temu produkty wytwarzane w tych zakładach trafiają do czołowych koncernów motoryzacyjnych na świecie. Inwestycja w nowy zakład była wynikiem coraz bardziej rosnącego zapotrzebowania europejskich odbiorców. W Częstochowie działa też Europejskie Centrum Usług Wspólnych koncernu, prowadzące obsługę procesów finansowo-księgowych zakładów Grupy ZF, Centrum Informatyczne oraz Globalne Biuro Zakupów.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa fabryka oświetlenia w Polsce

Grupa ZF zatrudnia w Polsce ok. 8 tys. pracowników. Posiada trzy fabryki, centrum obsługujące procesy finansowo-księgowe czy Centrum IT w Częstochowie. Zakłady w Czechowicach-Dziedzicach wytwarzają systemy kierownicze i ich elementy, a w Gliwicach powstają układy wspomagania hamulcowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Michael Lohscheller, prezes Opel Automobile GmbH: Przyjdzie czas na Gliwice

Oczywiście myślimy o kolejnych inwestycjach w Polsce, ponieważ zakład w Gliwicach jest bardzo konkurencyjny. ...

Mazda 6 podczas procedury testowej RDE

WLTP: Cichy zabójca silników

WLTP to hasło, które w ostatnim czasie przeraziło rynek motoryzacyjny. Wprowadzone w zeszłym roku ...

Radość po zapowiedzi kar więzienia za cofnięcie licznika

Nie tylko nabywcy używanych aut, ale i sprzedawcy samochodów poleasingowych z nadzieją czekają na ...

Porsche Cayman i Boxster GTS 4.0: Jest dobrze, jest normalnie

Może jednak świat motoryzacji się nie kończy. Porsche wprowadza nowe warianty modeli Cayman i ...

Czy auta elektryczne są najlepsze z punktu widzenia bilansu dwutlenku węgla?

Coraz więcej marek stawia na napęd elektryczny. Takie rozwiązanie ma być przede wszystkim bardziej ...

Milion włoskich elektryków

Włoski rząd przygotowuje plan wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na krajowe drogi do 2022 r. ...