Fiat dostał promesę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) na wsparcie produkcji pojazdów elektrycznych i hybrydowych oraz w dalsze badania i rozwój tych technologii. W tym celu linia kredytowa grupy FCA została zwiększona o prawie 800 milionów euro.

Otrzymane pieniądze grupa Fiat Chrysler Automobiles (FCA) przeznaczy przede wszystkim w rozbudowę i modernizację fabryk zlokalizowanych na południu Włoch. Oznacza to nowe stanowiska pracy oraz zwiększenie produkcji pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych przy zachowaniu najsurowszych kryteriów środowiskowych. Do tej pory udało się zakończyć inwestycję opiewającą na 485 mln euro, składającą się z dwóch elementów. Pierwszym z nich była linia produkcyjna samochodów hybrydowych typu plug-in w zakładzie w Pomigliano na południu regionu Kampania, a drugim dział badawczo-rozwojowy w laboratoriach FCA w Turynie – podano w oficjalnym komunikacie FCA. Dodano również, że linia kredytowa od EBI obejmuje 75 proc. całkowitej wartości inwestycji koncernu w ten projekt w czteroletnim okresie (2020-2023), z pięcioletnim okresem kredytowania.

CZYTAJ TAKŻE: Fiat Panda ma 40 lat. Taka mała, a taka duża

FCA podało również, że przed wakacjami sfinalizowano operację za kwotę 300 mln euro. Pieniądze przeznaczono na bieżące inwestycje w trzyletnim okresie od 2019 do 2021 roku. Dotyczy to dokładniej linii produkcyjnej dla pojazdów hybrydowych typu plug-in w Melfi (Basilicata) oraz samochodów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym w Mirafiori (Piemont).

Fabryka FCA we włoskim Melfi.

Obie inwestycje wpisują się w obszar działalności finansowany przez EBI. Należą do nich:
wsparcie dla inwestycji w badania, rozwój i innowacje, na rzecz rozwoju najnowocześniejszych technologii pojazdów elektrycznych,
wsparcie dla projektów zlokalizowanych w południowych Włoszech i na rzecz zatrudnienia,
wsparcie dla promotorów wszystkich inwestycji przyczyniających się do łagodzenia zmian klimatycznych i zgodnych z celami porozumienia paryskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Fiat 500e „la Prima”: Elektryczny, limitowany, drogi

W komunikacie prasowym podkreślono, że umowy zawarte w 2020 roku, umacniają długotrwałe partnerstwo między EBI a FCA, które trwa od 2010 roku i przyniosło dziesięcioma operacjami finansowymi o łącznej wartości 3,2 mld EUR. Pieniądze te były przeznaczone przede wszystkim na wsparcie innowacji technologicznych i mającymi daleko idące konsekwencje dla przemysłu wytwórczego i powiązanych z nim gałęzi przemysłu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Historia niezwykłej kradzieży: jak Lamborghini z Cannes znalazło się w Warszawie

Skradzione Lamborghini miało trafić z Cannes do Londynu. W zagadkowych okolicznościach znalazło się w ...

Mercedes GLE: Dwie dekady bezpieczeństwa, komfortu i luksusu

Luksusowy SUV Mercedesa ma już ponad dwie dekady. Gdy debiutował, ten segment dopiero raczkował. ...

Luksusowe auta bardziej opłacalne w wynajmie niż w leasingu

Nowe przepisy, które weszły w styczniu br. sprawiły, że – jeśli ktoś rzadko korzysta ...

Ceny | Toyota Camry: Nie będzie hitem. Będzie liderem

Po 14 latach nieobecności Toyota będzie oferowała limuzynę w segmencie D. Camry wraca na ...

Zielony ład, czyli co dalej z motoryzacją?

Koniec 2019 roku zbiegł się z powołaniem nowej Komisji Europejskiej, która zapowiedziała energiczną realizację ...

Volvo XC100: Największy SUV Szwedów już w 2023

Volvo stało się marką modeli SUV. Największy XC90 czy najmniejszy XC40 to modele, które ...