Palenie szkodzi zdrowiu. To wiemy wszyscy. Ale są w Europie kraje, które zakazują palenia również w samochodzie.

Palenie to bardzo niezdrowy nawyk, który źle wpływa nie tylko na samego palacze, ale i na osoby znajdujące się w pobliżu. Na świecie zakazy palenia w samochodzie obowiązują w większości stanów USA, w Kanadzie, Australii i południowej Afryce. Sprawdzamy, jak wygląda to w Europie.

Austria

Przepis wszedł w życie 1 maja 2018 roku. Zakaz palenia w samochodzie obowiązuje wtedy, kiedy w środku znajduje się osoba poniżej 18 roku życia. Za złamanie zakazu przewidziany jest mandat w wysokości 50 euro. Jeśli ponownie zostaniemy przyłapani na tym samym przewinieniu, już nie będzie tak tanio. Dla recydywistów przewidziana jest kara w wysokości 1000 euro. Austriacka policja w maju będzie tylko upominać za to wykroczenie. Od czerwca karać będzie mandatami.

Włochy

We Włoszech zakaz palenia w aucie występuje wtedy, jeśli podróżują nim kobiety ciężarne lub nieletni. Wysokość mandatu zależna jest od wieku przewożonych dzieci. Jeśli wieziemy nieletnich poniżej 12 roku życia lub ciężarną kara wynosi od 500 do nawet 5000 euro. Przy młodzieży w wieku od 12 do 17 lat mandat może wynosić od 250 do 2500 euro.

Francja

Palenie w samochodzie w obecności dzieci poniżej 18 roku życia obarczone jest mandatem w wysokości 68 euro.

Anglia i Walia

Podobnie jak w innych przypadkach, tak i tu palenie w samochodzie w obecności nieletnich jest ściśle zabronione. Kto się do tego nie zastosuje, może oczekiwać mandatu w wysokości 50 funtów. Jest jednak pewien wyjątek. Zakaz palenia nie obowiązuje w kabrioletach z otwartym dachem.

Szkocja

Również w Szkocji nie wolno palić w samochodzie, jeśli znajdują się w nim osoby nieletnie. Przepis obowiązuje nie tylko kierowcy, ale i współpasażerów i to niezależnie od tego czy otwarte są okna lub dach. Kto się nie zastosuje czeka go kara 100 funtów. Jedynym wyjątkiem są elektroniczne papierosy.

Irlandia

Jeśli zapalimy w samochodzie w obecności osób poniżej 18 roku życia, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 100 euro. Jeśli kierujący nie zastosuje się do poleceń policji, kara rośnie do 1000 euro.

Grecja

W Grecji nie można palić w aucie, ale tylko w obecności dzieci poniżej 12 roku życia. Przepis dotyczy prywatnych samochodów, taksówek i autobusów. Mandat za niedostosowanie się jest słony – 1500 euro. Jeśli przyłapani zostaniemy na paleniu w komunikacji publicznej, nieważne, czy jako kierowca czy jako podróżny, mandat wzrasta do 3000 euro i jest połączony z miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdów.

Cypr

Na Cyprze nie wolno palić w samochodzie, jeśli znajdują się w nim nieletni poniżej 16 roku życia. Za takie przewinienie przewidziany jest mandat w wysokości 85 euro.

Polska

Przepisy u nas mówią wyraźnie, że: Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki (Art. 63 p. 5.). Za niedostosowanie się taryfikator przewiduje mandat w wysokości 50 zł.

Mogą Ci się również spodobać

Ghosn rezygnuje. Nie ma już władzy, ale wciąż ma miliony

Były szef aliansu Renault Nissan, Carlos Ghosn zrezygnował z funkcji prezesa grupy Renault – ...

Grupa Volkswagen jest niekwestionowanym liderem sprzedaży na polskim rynku

Na koniec roku pęknie pół miliona

Sprzedaż samochodów osobowych w Polsce będzie w tym roku rosła dużo szybciej niż na ...

Ministerstwa nie chcą pojazdów elektrycznych

Wbrew planom ministra energii kancelaria premier Beaty Szydło, cztery resorty, Krajowa Administracja Skarbowa, BOR ...

Ceny | Honda CR-V: Nie tylko dla fanów

Honda wyceniła nową generację CR-V. Dostępny w wersji siedmioosobowej i wyłącznie z silnikami benzynowymi. ...

Pierwszy oficjalny teaser produkcyjnego modelu Kia ProCeed

Nowa Kia ProCeed: Odkrywanie tajemnicy

Nowa Kia ProCeed, której pierwszy szkic został właśnie ujawniony, łączy dynamiczne, pięciodrzwiowe nadwozie typu ...

Daimler koryguje w dół prognozę zysków

Daimler skorygował w dół prognozę zysku na rok 2018. Powodem jest podwyższenia cła w ...