Od 1 stycznia 2020 roku prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zostanie Dariusz Mikołajczak. Będzie odpowiadał za produkcję w polskich fabrykach japońskiego koncernu.

To wyjątkowa sytuacja, ponieważ Japończycy pod tym względem są niesłychanie konserwatywni i niechętnie mianują na wysokie stanowiska cudzoziemców. Nigdy Polak nie piastował tak wysokiego stanowiska w światowej strukturze fabryk Toyoty. Obecny prezes Eiji Takeichi zakończył swoją czteroletnią misję w Polsce i wraca do centrali w Japonii (TMC).

Eiji Takeichi, dotychczasowy prezes TMMP .

Dariusz Mikołajczak jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również programy rozwojowe dla kadry zarządzającej organizowane przez Toyota Institute w Japonii oraz przez University of Pennsylvania w USA. Zanim zaczął pracę w Toyocie, był zatrudniony między innymi w Volvo Bus Polska. Do Toyota Motor Manufacturing w Wałbrzychu dołączył w 2000 roku i rozpoczął pracę na stanowisku managera produkcji. Był również odpowiedzialny za uruchomienie od podstaw produkcji przekładni manualnych zgodnie z Toyota Production System.

Dariusz Mikołajczak, prezes TMMP.

W 2004 roku awansował na stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za produkcję, a następnie w 2008 roku na dyrektora generalnego odpowiedzialnego za piony inżynierii, jakości i utrzymania ruchu. W 2010 roku awansował na wiceprezesa ds. produkcji. W okresie od stycznia 2012 roku do grudnia 2013 roku Dariusz Mikołajczak został oddelegowany do pracy w dziale inżynierii produkcji w największym zakładzie produkującym silniki Toyoty – Kamigo. Objął tam stanowisko dyrektora generalnego działu i był odpowiedzialny za uruchomienie nowych linii produkcyjnych w Japonii oraz w fabrykach koncernu poza Japonią.

Toyota TMMP.

W styczniu 2014 roku powrócił do TMMP na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych, odpowiadając za zasoby ludzkie, finanse, IT, logistykę i planowanie produkcji. Po połączeniu polskich fabryk Toyoty w kwietniu 2017 roku został jednocześnie dyrektorem fabryki w Jelczu-Laskowicach. Odchodzący prezes Eiji Takeichi szefował TMMP od stycznia 2016 roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa ds. strategicznego planowania produkcji, kontroli produkcji i logistyki w Toyota Motor Europe, centrali koncernu w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota otwiera pierwszy salon nowej marki aut dostawczych Toyota Professional

Podczas jego kadencji doszło do reorganizacji produkcji w Polsce wynikającej z połączenia zakładów w Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu. W tym czasie wzrosło znaczenie polskich fabryk koncernu, które pozyskały sześć nowych projektów związanych z technologią hybrydową (elektryczne przekładnie hybrydowe e-CVT oraz silniki benzynowe TNGA – Toyota New Global Architecture). Zwiększyły one zaangażowanie inwestycyjne koncernu w Polsce do ponad 5,5 miliarda złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Opel Astra: Nowe silniki i zmiany kosmetyczne

Astra doczekała się modernizacji. Pod maskę trafiły nowe silniki , zmodyfikowano nieco wygląd popularnego ...

Seat Leon wskoczył w sierpniu do pierwszej piątki najlepiej sprzedających się aut

Sprzedaż nowych aut: sierpniowy rekord zgodny z przewidywaniami

W ubiegłym miesiącu polski rynek nowych aut poszybował w chmury. Sprzedaż samochodów osobowych i ...

Koniec elektrycznego raju

Elektromobilni muszą sięgnąć do kieszeni – nadchodzi czas opłat za prąd do e-samochodów. Greenway, ...

James Bond będzie jeździł 1000-konnym Astonem Martinem

James Bond otrzyma nowy służbowy samochód. Tym razem będzie jeździł Astonem Martinem Valhalla o ...

Karma Revero: Powrót niecodziennej hybrydowej limuzyny

Hybrydowy samochód sportowy, znany kiedyś jako Fisker Karma, ma w 2021 roku powrócić na ...

Hyundai Venue: Czwarty, najmniejszy

Hyundai zaprezentował nowego, małego SUV-a, który jest poniżej modelu Kona czy Volkswagena T-Cross. Venue ...