Od 1 stycznia 2020 roku prezesem Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zostanie Dariusz Mikołajczak. Będzie odpowiadał za produkcję w polskich fabrykach japońskiego koncernu.

To wyjątkowa sytuacja, ponieważ Japończycy pod tym względem są niesłychanie konserwatywni i niechętnie mianują na wysokie stanowiska cudzoziemców. Nigdy Polak nie piastował tak wysokiego stanowiska w światowej strukturze fabryk Toyoty. Obecny prezes Eiji Takeichi zakończył swoją czteroletnią misję w Polsce i wraca do centrali w Japonii (TMC).

Eiji Takeichi, dotychczasowy prezes TMMP .

Dariusz Mikołajczak jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. Ukończył również programy rozwojowe dla kadry zarządzającej organizowane przez Toyota Institute w Japonii oraz przez University of Pennsylvania w USA. Zanim zaczął pracę w Toyocie, był zatrudniony między innymi w Volvo Bus Polska. Do Toyota Motor Manufacturing w Wałbrzychu dołączył w 2000 roku i rozpoczął pracę na stanowisku managera produkcji. Był również odpowiedzialny za uruchomienie od podstaw produkcji przekładni manualnych zgodnie z Toyota Production System.

Dariusz Mikołajczak, prezes TMMP.

W 2004 roku awansował na stanowisko dyrektora odpowiedzialnego za produkcję, a następnie w 2008 roku na dyrektora generalnego odpowiedzialnego za piony inżynierii, jakości i utrzymania ruchu. W 2010 roku awansował na wiceprezesa ds. produkcji. W okresie od stycznia 2012 roku do grudnia 2013 roku Dariusz Mikołajczak został oddelegowany do pracy w dziale inżynierii produkcji w największym zakładzie produkującym silniki Toyoty – Kamigo. Objął tam stanowisko dyrektora generalnego działu i był odpowiedzialny za uruchomienie nowych linii produkcyjnych w Japonii oraz w fabrykach koncernu poza Japonią.

Toyota TMMP.

W styczniu 2014 roku powrócił do TMMP na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych, odpowiadając za zasoby ludzkie, finanse, IT, logistykę i planowanie produkcji. Po połączeniu polskich fabryk Toyoty w kwietniu 2017 roku został jednocześnie dyrektorem fabryki w Jelczu-Laskowicach. Odchodzący prezes Eiji Takeichi szefował TMMP od stycznia 2016 roku. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa ds. strategicznego planowania produkcji, kontroli produkcji i logistyki w Toyota Motor Europe, centrali koncernu w Europie.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota otwiera pierwszy salon nowej marki aut dostawczych Toyota Professional

Podczas jego kadencji doszło do reorganizacji produkcji w Polsce wynikającej z połączenia zakładów w Jelczu-Laskowicach i w Wałbrzychu. W tym czasie wzrosło znaczenie polskich fabryk koncernu, które pozyskały sześć nowych projektów związanych z technologią hybrydową (elektryczne przekładnie hybrydowe e-CVT oraz silniki benzynowe TNGA – Toyota New Global Architecture). Zwiększyły one zaangażowanie inwestycyjne koncernu w Polsce do ponad 5,5 miliarda złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fragment trasy S7 pod Chęcinami

Włosi nie radzą sobie na polskich drogach

Trwa kontrola budowy odcinka trasy S7 Chęciny–Jędrzejów, realizowanego przez Salini Polska. Konsorcjum nie przyspieszyło ...

Piotr Jędrach, Lamborghini Warszawa: Moglibyśmy sprzedać więcej Urusa

Jeżeli ktoś decyduje się na Lamborghini, to kupuje dokładnie takie, jakie chce. Swoje wymarzone ...

Zamiana diesla na benzynę nie aż tak ekologiczna, jak się wydaje

Spadająca sprzedaż diesla nie przynosi wcale środowisku samych plusów. Większa sprzedaż aut benzynowych powoduje… ...

Mercedes EQV: Pierwszy na świecie elektryczny van premium

Podczas salonu samochodowego IAA we Frankfurcie Mercedes pokaże produkcyjną wersję Klasy V z napędem ...

Genewa 2018. Wysyp nowości

Salon samochodowy w Szwajcarii wyrósł na najważniejszą imprezę w Europie. Przyjrzyjmy się co ciekawego ...

W przyszłym roku rekordowe kary za jazdę bez OC

Według Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) aż w 40 procentach przypadków brak obowiązkowego OC spowodowane ...