Polskie firmy ograniczają zakupy samochodów ciężarowych, słabnie rynek autobusów. Mocno zmalało tempo rozwoju branży usług transportowych.

Pogarsza się sytuacja na polskim rynku transportowym. Z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wynika, że w październiku rejestracje samochodów ciężarowych zmalały w ujęciu rocznym o prawie 23 proc., w tym największych ciężarówek o prawie 31 proc. To kontynuacja negatywnego trendu – we wrześniu rejestracje pojazdów powyżej 3,5 tony zmalały w porównaniu z ub.r. o 22,9 proc. Według przedstawicieli branży motoryzacyjnej słabnąca sprzedaż ciężarówek to niepokojący sygnał. Wyniki tego rynku są uważane za barometr koniunktury gospodarczej. O ile początkowo do przyczyn spadków rejestracji można było zaliczyć wprowadzenie nowych przepisów dotyczących tachografów, to teraz powodem ma być rosnąca obawa przewoźników przed spadkiem zamówień. – Może to być jeden z pierwszych sygnałów nadciągającego spowolnienia gospodarczego, a nawet kryzysu – uważa Jakub Faryś, prezes PZPM.

Problem może być tym poważniejszy, że sytuacja na rynku polskim wygląda w ostatnim czasie gorzej niż na dużych rynkach europejskich. W opublikowanym w ubiegłym tygodniu kwartalnym raporcie firma doradcza KPMG podała, że w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. wzrost rejestracji samochodów ciężarowych w Polsce wyniósł r./r. zaledwie 0,1 proc. (w Niemczech i W. Brytanii odnotowano dwucyfrowe wzrosty), przy czym w trzecim kwartale rejestracje spadły do 5,3 tys. z 9,3 tys. w kwartale drugim. Według Stowarzyszenia Europejskich Producentów Pojazdów ACEA, gdy po pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. polski rynek stał w miejscu, średnia dla UE wykazywała 5,7-proc. wzrost.

Kuleje również polski rynek autobusów. Rejestracje od stycznia do września wyniosły 1971 pojazdów i były mniejsze o 4,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, podczas gdy w całej UE zwiększyły się o 2,9 proc. Polska była wśród dziesięciu największych autobusowych rynków UE, jednym z tylko trzech krajów mających za 9 miesięcy ujemną dynamikę.

Spadki sprzedaży uderzają tymczasem w producentów. MAN Bus w Starachowicach, produkujący autobusy miejskie, w połowie ub. miesiąca zmniejszył dzienną produkcję z 14 do 11 pojazdów i zaczął redukować zatrudnienie. Zwolnienia mają dotknąć ok. 250 osób, głównie pracowników tymczasowych. Załogę zmniejsza (160 osób do końca roku) także starachowicka firma PKC Group, podwykonawca MAN, produkująca wiązki elektryczne. Przyczyną jest blisko 25-proc. spadek zamówień.

CZYTAJ TAKŻE: Autonomiczne ciężarówki wyjadą na drogi już za 10 lat

Nadchodzące spowolnienie w branży motoryzacyjnej odbija się również na rynku leasingu. Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) dynamika branży leasingowej w I połowie 2019 r. zmalała r./r. o 0,6 proc. Na spadek wpłynęło pogorszenie kondycji sektora pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych do 3,5 t. Wartość aktywów segmentu sfinansowanych w I połowie roku wyniosła 16,5 mld zł, gdy rok wcześniej było to 17,8 mld zł: spadek sięgnął 6,8 proc.

Według prognoz ZPL pod znakiem zapytania staje teraz dalszy rozwój finansowania transportu ciężkiego – sektor będą osłabiać: groźba brexitu, spowolnienie gospodarki Eurolandu i protekcjonizm krajów UE. Dynamika polskich usług transportowych już hamuje. Jeśli w 2018 r. wynosiła 18,2 proc., to za pierwsze 6 miesięcy 2019 r. stopniała do 6,4 proc.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warszawska premiera Cullinana

„Diamentowy” SUV dotarł do Warszawy

W niespełna cztery miesiące po światowej premierze w Londynie SUV Rolls Royce Cullinan jest ...

Sergio Marchionne już nie jest szefem Fiata.

Fiat bez konkretów co do polskich fabryk

Prezes FCA Sergio Marchionne przedstawił w Balocco pod Turynem swój ostatni, pięcioletni plan dla ...

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury: Do 2025 roku skończymy wszystkie autostrady

Nasz wysiłek obecnie koncentruje się na powiększaniu sieci ekspresówek. Liczę też, że stan sieci ...

Sylvain Coursimault, wiceprezes Dacii: Nasz segment rynku naszą twierdzą

Kiedy piętnaście lat temu zaprezentowaliśmy markę Dacia jako część Grupy Renault, to rzeczywiście mieliśmy ...

Ceny | Opel Mokka: Zbudowany od nowa

Nowy Opel Mokka to zbudowany od nowa model, ale i auto, które startuje z ...

Benelli Leoncino Trail: Rozdwojenie jaźni

Tytułowy motocykl ma pół litra pojemności, co przy cenie 23 790 zł daje mu bardzo ...