Mercedes-Benz SL600 ozdobiony kryształami Swarovskiego prezentowany na Tokyo Auto Salon w styczniu 2018 r. / fot. Kiyoshi Ota/Bloomberg

Wysoki kurs euro zmniejszy w tym roku wzrost obrotów Grupy Daimler. W I kwartale jej zysk operacyjny zmalał o 12 proc. z tego powodu i braku zysków nadzwyczajnych.

Ogłoszony właśnie przez Daimler AG bilans I kwartału jest nieco gorszy od oczekiwań analityków, mimo poprawy rentowności w Mercedesie. Zysk operacyjny zmalał do 3,34 mld euro (spodziewano się 3,46 mld), obroty wyniosły 39,8 mld euro (liczono na 40,6 mld euro), zaś marża poprawiła się do 9 proc. z 8,9 proc. rok wcześniej dzięki pięcioprocentowemu wzrostowi sprzedaży pojazdów (do 594 299 sztuk). Na rentowności działu aut segmentu premium odbiły się wyższe koszty zmiany wartości aktywów leasingowych w Niemczech i przygotowania do produkcji kolejnej wersji kompaktowego auta klasy A.

Dieter Zetsche, prezes Daimler AG / fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Mercedes-Benz spodziewa się wprawdzie kolejnego rekordu sprzedaży w tym roku, ale nie wpłynie to na obroty tak, jak się spodziewano. – Wahania kursowe i wymiana modelowa w Mercedes-Benz Cars sprawią, że roczny wynik powinien być zbliżony do 2017 r. -oświadczyła grupa ze Stuttgartu. Dyrektor finansowy Bodo Übber spodziewa się w tym roku ujemnego wpływu różnic kursu euro na sumę ponad miliarda euro. Grupa odnotowała, że kurs jednolitej waluty do juana, tureckiej liry, funta szterlinga i jena zmusił ją do podwyższenia oceny ujemnych skutków kursów walut, ale nie do tego stopnia, by musiała zmienić przewidywania rocznych zysków.

CZYTAJ TAKŻE: VW i Jeep idą na rekord

– Firma jest na dobrej drodze zrealizowania w 2018 r. założonego lekkiego wzrostu zysku operacyjnego EBIT — stwierdził Arndt Ellinghorst z Evercore ISI. Podkreślił, że Daimler podwyższył o 300 mln do 500 mln euro ujemny wpływ cen surowców w 2018 r. i przewiduje teraz stratę 1,3 mld na kursach walut.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

BMW kończy produkcję modelu serii 3 GT

BMW redukuje swoją ofertę modeli i usuwa z programu wersję Gran Turismo serii 3. ...

Rosjanie zbudowali swoją wersję pickupa Tesli

Rosyjska firma o nazwie Garage 54 zbudowała wyjątkowy pojazd. To replika niedawno zaprezentowanego pickupa ...

Polskie rowery podbijają Europę

Irlandia, Szwajcaria, Niemcy, Holandia czy Słowacja. W Europie polskie rowery cieszą się coraz większym ...

Rynek niemiecki w 2019 r. Udział silników benzynowych spadł bardziej niż diesli

Niemiecki Federalny Urząd ds. Transportu Samochodowego podsumował rok 2019. U naszych zachodnich sąsiadów w ...

Nowe Audi Q7: W stronę Q8

Audi Q7 zostało zmodernizowane i dzięki temu nieco upodobniło się do Q8. Do sprzedaży ...

Spłonęło najwyżej położone muzeum motocyklowe w Europie

Na przełęczy pomiędzy południowym i północnym Tyrolem (Alpy) zlokalizowane jest muzeum motocykli Top Mountain ...