mat.pras.

Jesteśmy dzisiaj świadkami wielkiego fenomenu. Ceny robotów w porównaniu do okresu sprzed 10-15 lat znacznie spadły. Jednocześnie w tym czasie znacząco wzrosły w Polsce koszty pracy. Robotyzacja jest koniecznością, by zachować konkurencyjność – mówi Jens Ocksen, prezesem Volkswagen Poznań.

Ile do tej pory Volkswagen zainwestował w produkcję samochodów w Wielkopolsce?

Od 1993 roku, tj. od utworzenia spółki koncern VW zainwestował w produkcję samochodów w Wielkopolsce 10 miliardów złotych, w tym 4 miliardy złotych w nową fabrykę modelu VW Crafter we Wrześni. Teraz nasze działania koncentrują się na rozbudowie zakładu w Poznaniu. Tutaj w tym i kolejnym roku inwestujemy dodatkowo 2 miliardy złotych w budowę nowej hali logistycznej oraz rozbudowę hali spawalni.

Jakie mają być najważniejsze efekty planowanej inwestycji? Spadek kosztów?

Inwestycje, o których mówimy nie zmienią maksymalnych możliwości produkcyjnych tego zakładu. Pozostanie ona na poziomie 750 samochodów dziennie. Jednak robotyzacja i modernizacja zakładu, w szczególności spawalni pozwoli zredukować czas produkcji samochodu i wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów. Jest jednak więcej powodów, które przemawiają za automatyzacją. Ważne by podkreślić, że tylko w zautomatyzowanych fabrykach mogą być produkowane samochody nowej generacji. Ich konstrukcja i użyte materiały, a więc względy technologiczne, wykluczają możliwość wykonania niektórych łączeń ręcznie, jak to było do tej pory. Innym ważnym powodem dla którego robotyzujemy część stanowisk to kwestie ergonomii. Dzięki automatyzacji znacząco zredukujemy nieergonomiczne stanowiska pracy.

mat.pras.

Robotyzacja i modernizacja zakładu, w szczególności spawalni, pozwoli zredukować czas produkcji samochodu i wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów

Jak wygląda porównanie zakładów w Poznaniu do podobnych w Niemczech pod względem efektywności i kosztów?

Jesteśmy dzisiaj świadkami wielkiego fenomenu. Ceny robotów w porównaniu do okresu sprzed 10-15 lat znacznie spadły. Jednocześnie znacząco wzrosły w Polsce w tym czasie koszty zatrudnienia pracowników. Oznacza to, że coraz więcej przedsiębiorstw, podobnie jak nasze, podejmuje decyzje o robotyzacji. Automatyzacja na poziomie 80 % to wciąż mniej aniżeli w innych fabrykach koncernu. Jesteśmy w stanie wyobrazić sobie przyszłość, w której karoserię budowałyby w 100 proc. roboty. Wszystko zależy jednak od opłacalności takiej inwestycji.

CZYTAJ TAKŻE: Łukasz Zadworny, dyrektor marki VW w Polsce: Będziemy trendsetterem w obszarze elektromobilności

Czy dzięki planowanej inwestycji fabryka w Poznaniu będzie równie nowoczesna, jak nowy zakład we Wrześni? 

Tak, dzięki realizowanym dzisiaj inwestycjom, zakłady w Poznaniu i we Wrześni będą miały ten sam poziom automatyzacji spawalni.  Jesteśmy dumni z tego, że w zakładzie we Wrześni wykorzystujemy najnowocześniejsze, innowacyjne technologie,  że nasza fabryka działa w myśl standardów Przemysłu 4.0. Naszym celem jest doprowadzenie zakładu w Poznaniu do tego samego poziomu.

Nasi pracownicy to osoby przeszkolone, wykształcone i doświadczone w pracy z nowoczesnym środowisku. Jesteśmy przekonani, że nie będą mieli wielkich trudności w znalezieniu nowego pracodawcy

Jak wzrost automatyzacji wpłynie na kwestię obecnych kwalifikacji pracowników? Czy trzeba będzie zatrudnić specjalistów, których teraz brakuje?

Wzrost automatyzacji dotyczy tak produkcji, jak i administracji. Przygotowanie pracowników do nowych zadań wymaga czasu i środków finansowych. Pierwsze szkolenia pod kątem automatyzacji rozpoczęliśmy już rok temu. Przekwalifikowanie pracowników trwać może nawet do roku. W ramach prowadzonych działań przygotowujemy m.in. spawaczy-zgrzewaczy do objęcia funkcji operatora maszyn i urządzeń. Szkolenia realizujemy w głównej mierze w naszym centrum treningowym. To, czego z pewnością chcemy uniknąć, to odejścia specjalistów i ponownego szukania ekspertów na rynku pracy. Chcemy rozwijać naszych ludzi i przygotowywać ich do nowych zadań.

CZYTAJ TAKŻE: Volkswagen Poznań wykłada 2 mld zł, ale szykuje zwolnienia

Czy wprowadzanie do produkcji nowoczesnych technologii, innowacji, robotów i tego wszystkiego, co związane jest z przemysłem 4.0, może w ogóle obejść się bez zwolnień?

Przemysł motoryzacyjny przechodzi fazę głębokiej rewolucji  i nie mam tu na  myśli tyko napędów elektrycznych, lecz również zmianę technologii produkcji. Przemysł 4.0, Bussines 4.0 zmienia naszą rzeczywistość w administracji i w produkcji. W związku z tym musimy dostosować nasze procesy, ale i liczbę pracowników do tych zmian. Produkcję automatyzujemy, natomiast w administracji mówimy o możliwości wykorzystania dwóch narzędzi – z jednej strony programów RPA (Robotics Process Automation), które będą wykonywały powtarzalne, monotonne czynności, z drugiej natomiast strony myślimy także o wykorzystaniu inteligentnej technologii, zdolnej do podejmowania decyzji i uczącej się. W związku z tym kwalifikacje pracowników będą w przyszłości odgrywały bardzo ważną rolę. 

Jakie konkretnie propozycje mają otrzymać osoby, których stanowiska pracy zostaną zredukowane?

Jesteśmy w tej chwili w kontakcie z partnerami biznesowymi, dostawcami i sprawdzamy możliwości i ich potrzeby kadrowe. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego jak dzisiaj wygląda rynek pracy. Poznań ma najniższą stopę bezrobocia w Polsce. Nasi pracownicy to osoby przeszkolone, wykształcone i doświadczone w pracy z nowoczesnym środowisku. Jesteśmy przekonani, że nie będą mieli wielkich trudności w znalezieniu nowego pracodawcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny są liderem elektromobilności. Na zdjęciu Baojun E100, produkt spółki joint venture utworzonej przez SAIC Motor Corp., General Motors Co. i Liuzhou Wuling Automobile Industry Co.

Rynek aut elektrycznych rośnie jak szalony

Na świecie jeździ dzisiaj ponad 3 mln aut z doładowaniem elektrycznym. To o 54 ...

Toyota wycofuje z oferty hybrydowego pioniera

Pionier modeli hybrydowch - Toyota Prius - doczekała swojego końca. Przynajmniej na niemieckim rynku, ...

Mike Manley, nowy szef FCA, wcześnie zarządzający markami Jeep i Ram

Michael Manley, nowy dyr. generalny FCA: Charyzmatyczny przywódca

Tak jak jego były już szef, Sergio Marchionne, nie lubi garniturów. Najlepiej się czuje ...

Bezpieczniejsze drogi uratowałyby życie 1000 Polaków

W 2019 r. ponownie wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych w Polsce. To poważny ...

Słowacy zabierają Turkom Passata

Miliard dolarów zainwestuje Grupa Volkswagena w fabrykę VW Slovakia w Bratysławie. Jak poinformował AutomotiveSuppliers.pl, ...

Top 5: Tych rzeczy lepiej nie naprawiaj sam

Teoretycznie wystarczą dobre chęci, żyłka majsterkowicza i internetowe poradniki z serii „zrób to sam”. ...