fot. Ford

Ford wyprodukował właśnie 10-milionowego Mustanga. To najlepiej sprzedający się w Ameryce samochód sportowy ostatniego półwiecza, a od trzech lat także lider światowego rynku takich aut.

Zbudowany w fabryce Flat Rock w Michigan, 10-milionowy Ford Mustang, to 450-konny, ośmiocylindrowy kabriolet z manualną przekładnią, w kolorze Wimbledon White w wersji GT V8. Pierwszy Mustang (VIN 001), napędzany 164-konnym silnikiem V8 z trzystopniową, manualną skrzynią biegów, dokładnie w tym samym kolorze, opuścił fabrykę w 1964 r.

Światowa premiera Forda Mustanga w 1964 r. / fot. Ford

– Mustang to serce i dusza naszej firmy i ulubieniec całego świata – mówi Jim Farley, szef globalnych rynków Ford Motor Company. – Ten sam dreszcz, który towarzyszył mi w Mustangu na ulicach Detroit, Londynu, czy w Pekinie, czułem wcześniej jeżdżąc po kraju jako nastolatek, kiedy kupiłem mój pierwszy samochód – Mustanga coupe z 1966 roku. Mustang wywołuje uśmiech na twarzach, niezależnie od szerokości geograficznej i języka.

Mustangi z jubileuszowej edycji z roku 2004 w towarzystwie modelu z 1965 r. oraz legendarnego myśliwca P-51 / fot. Ford

Dziesięciomilionowy Mustang został uhonorowany zarówno w głównej siedzibie firmy w Dearborn oraz w amerykańskiej fabryce Flat Rock m.in. przelotami trzech samolotów myśliwskich P-51 Mustang z czasów drugiej wojny światowej i przejazdem pomiędzy obiema fabrykami kolumny Mustangów reprezentujących pięć dekad modelu. Podczas swojej 54-letniej historii kultowy samochód był produkowany w San Jose w Kalifornii, Metuchen, w stanie Nowy Jork oraz w macierzystym zakładzie produkcyjnym w Dearborn w stanie Michigan.

Mustang GT Coupe 2018 / fot. Ford

Według danych firmy IHS Markit i wewnętrznych analiz Forda z lat 1966-2018, Mustang jest najlepiej sprzedającym się samochodem sportowym ostatnich 50 lat. Od 2015 r., czyli oficjalnego wprowadzenia modelu na rynek europejski, nabywców znalazło już ponad 38 tys. Mustangów. Obecnie do salonów trafia najnowsza odsłona tego sportowego samochodu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volkswagen ID concept - protoplasta VW I.D., który wyjedzie na drogi w 2020 r. Baterie do całej rodziny tego modelu będą powstawały w zakładach LG Chem w Polsce

Nikt nie zainwestuje w elektromobilność tyle, co Volkswagen

W najbliższych latach najwięcej w elektromobilność zainwestuje Volkswagen. Czy to oznacza, że najbardziej skorzysta ...

Wideo | Mazda CX-5: Na każdą drogę

Samochód musi nie tylko wyglądać, ale i świetnie jeździć. I taka jest właśnie Mazda ...

Akcja serwisowa „Suzuki przed zimą”

W listopadzie Suzuki zaprasza wszystkich posiadaczy samochodów swojej marki do skorzystania z promocyjnej akcji ...

Samochody Baojun E100 electric na placu fabryki SAIC-GM-Wuling Automobile Co. w Liuzhou

Europejczycy inwestują w samochody elektryczne w… Chinach

Europa pozostaje daleko w tyle za Chinami zarówno w produkcji samochodów elektrycznych, jak i ...

Firmy leasingowe pilnują swoich interesów

Czy firma leasingująca samochody może sama wykupić im polisy? Sprawa nie jest tak prosta, ...

Powypadkowy czy nie? Każdy będzie mógł to sprawdzić

Historia pojazdu ma być w przyszłości rozszerzona o informacje dotyczące wypadków. Tego chce Ministerstwo ...