Markus Duesmann
Markus Duesmann

Odpowiedzialny za zakupy w BMW Markus Duesmann jest typowany na nowego szefa luksusowej marki Volkswagena – Audi. Poinformował o tym koncern z Wolfsburga.

Zawieszony prezes Audi Rupert Stadler nadal przebywa w areszcie. Jego wiosek o zwolnienie  za kaucją został odrzucony z obawy, że może próbować ukryć ważne dokumenty dotyczące afery spalinowej. Niemniej jednak zarząd Grupy VW jest zdania, że dopóki nie została udowodniona wina, to nadal uważa go za niewinnego.

CZYTAJ TAKŻE: Audi ma tymczasowego prezesa

49-letni Duesmann jest kolejnym przedstawicielem BMW, który ma objąć stanowisko w Grupie Volkswagena. W kwietniu prezesem VW został Herbert Diess, który na tym stanowisku zastąpił Matthiasa Muellera, wcześniej szefa Porsche. Diess z BMW do grupy VW przeszedł w 2015 roku. Jak informuje „Handelsblatt” Duesmann ma objąć nowe stanowisko „tak szybko, jak jest to możliwe”, co nie oznacza, że natychmiast. Wysocy przedstawiciele BMW, podobnie jak w innych koncernach samochodowych, mają zazwyczaj kontrakty z klauzulą zakazu konkurencji, co oznacza, że nowy szef Audi będzie musiał poczekać, zanim obejmie nowe stanowisko. Wiadomo również, że kontrakt Duesmanna w BMW wygasa dopiero jesienią 2019 roku.

Rupert Stadler, dotychczasowy prezes Audi, przebywa w areszcie / fot. Bloomberg

W Audi jednak chcą znaleźć nowego szefa jak najszybciej, ponieważ ta firma jest głównym dostarczycielem zysków dla Grupy VW. Pustka na najwyższym stanowisku jest więc niewskazana. Na razie stanowisko p.o. prezesa objął wcześniej odpowiedzialny za sprzedaż Bram Schot i nawet sugerowano, że mógłby zostać „pełnym” prezesem gdyby nie fakt, że nie ma doświadczenia technicznego. Z kolei Duesmann w 2007 roku przyszedł do BMW z Daimlera, gdzie odpowiadał za silniki w Formule 1. W 2016 roku awansował na stanowisko zwolnione przez Diessa.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Audi w areszcie

Widać wyraźnie, że nowy szef VW  zmienia dotychczasową taktykę personalną. Dotychczas w VW odchodzący menadżerowie byli zastępowani osobami z wewnątrz koncernu. Dodatkowo ten ruch kadrowy dowodzi, że BMW jest postrzegany jako jeden z niewielu producentów samochodów, którego nie dotknęła afera spalinowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volvo XC90 T8 R-design: Wciąż najlepszy?

Gdy Szwedzi wypuszczali drugą generację XC90 napisałem, że to najlepszy duży SUV, jaki pojawił ...

Motocykl z Polski za równy milion dolarów

Polski producent motocykli custom firma Game Over Cycles wystawiła na sprzedaż swój najbardziej znany ...

Klasyki motoryzacji na Placu Bankowym: Mercedes 560 SEC

Dziedziniec kamienicy przy Placu Bankowym 1 w Warszawie od kilku miesięcy gości klasyki motoryzacji. ...

Ciężarówki, które chcą być trolejbusami

Ciągniki siodłowe obecnie są napędzane w większości silnikiem diesla. Jednak coraz więcej mówi się ...

Volvo nie pojedziesz szybciej niż 180 km/h. Niemcom to nie przeszkadza

Volvo ogranicza prędkość w swoich nowych samochodach do 180 km/h. To dobrze czy źle? ...

Akcje Tesli zyskały prawie 20 proc. w ciągu sesji

Akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla wzrosły w poniedziałek aż o 19,9 proc. To był ...