Markus Duesmann
Markus Duesmann

Odpowiedzialny za zakupy w BMW Markus Duesmann jest typowany na nowego szefa luksusowej marki Volkswagena – Audi. Poinformował o tym koncern z Wolfsburga.

Zawieszony prezes Audi Rupert Stadler nadal przebywa w areszcie. Jego wiosek o zwolnienie  za kaucją został odrzucony z obawy, że może próbować ukryć ważne dokumenty dotyczące afery spalinowej. Niemniej jednak zarząd Grupy VW jest zdania, że dopóki nie została udowodniona wina, to nadal uważa go za niewinnego.

CZYTAJ TAKŻE: Audi ma tymczasowego prezesa

49-letni Duesmann jest kolejnym przedstawicielem BMW, który ma objąć stanowisko w Grupie Volkswagena. W kwietniu prezesem VW został Herbert Diess, który na tym stanowisku zastąpił Matthiasa Muellera, wcześniej szefa Porsche. Diess z BMW do grupy VW przeszedł w 2015 roku. Jak informuje „Handelsblatt” Duesmann ma objąć nowe stanowisko „tak szybko, jak jest to możliwe”, co nie oznacza, że natychmiast. Wysocy przedstawiciele BMW, podobnie jak w innych koncernach samochodowych, mają zazwyczaj kontrakty z klauzulą zakazu konkurencji, co oznacza, że nowy szef Audi będzie musiał poczekać, zanim obejmie nowe stanowisko. Wiadomo również, że kontrakt Duesmanna w BMW wygasa dopiero jesienią 2019 roku.

Rupert Stadler, dotychczasowy prezes Audi, przebywa w areszcie / fot. Bloomberg

W Audi jednak chcą znaleźć nowego szefa jak najszybciej, ponieważ ta firma jest głównym dostarczycielem zysków dla Grupy VW. Pustka na najwyższym stanowisku jest więc niewskazana. Na razie stanowisko p.o. prezesa objął wcześniej odpowiedzialny za sprzedaż Bram Schot i nawet sugerowano, że mógłby zostać „pełnym” prezesem gdyby nie fakt, że nie ma doświadczenia technicznego. Z kolei Duesmann w 2007 roku przyszedł do BMW z Daimlera, gdzie odpowiadał za silniki w Formule 1. W 2016 roku awansował na stanowisko zwolnione przez Diessa.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Audi w areszcie

Widać wyraźnie, że nowy szef VW  zmienia dotychczasową taktykę personalną. Dotychczas w VW odchodzący menadżerowie byli zastępowani osobami z wewnątrz koncernu. Dodatkowo ten ruch kadrowy dowodzi, że BMW jest postrzegany jako jeden z niewielu producentów samochodów, którego nie dotknęła afera spalinowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza stacja Orlenu w Niemczech

Polski koncern paliwowy PKN Orlen rozpoczął proces rebrandingu na zagranicznych rynkach. W efekcie przy ...

Audi A7 Sportback 55 TFSI E Quattro: Hybryda z elektrycznym zasięgiem 40 km

Trochę w cieniu RS7 Audi prezentuje model A7 w hybrydowej wersji plug-in. Auto ma ...

Paryskie życie salonowe

Francuskie targi motoryzacyjne są w tym roku mocno okrojone pod względem liczby wystawców, ale ...

Porsche podało nazwę pierwszego, elektrycznego modelu

Przez długi czas spekulowano, jak będzie się nazywać pierwszy, elektryczny model Porsche, znany dotąd ...

Będzie więcej diesli na rynku używanych aut

Zakazy wjazdu do niemieckich miast dla starszych aut z silnikiem wysokoprężnym zwiększą ich napływ do ...

Jakie opony do samochodu wybrać? Czym się kierować?

Do auta premium jakoś nie pasują opony z średniej półki czy tzw. budżetowe, czyli ...