O przeszło 25 kilometrów wydłużyła się droga ekspresowa S5 na terenie Kujaw i Pomorza. W święta można już przejechać nowym odcinkiem od węzła Żnin Północ do granicy województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Od węzła Żnin Północ w kierunku Szubina trwają jeszcze roboty na trasie głównej, co w najbliższym czasie pozwoli na przełożenie ruchu w obu kierunkach z drogi krajowej nr 5 na jedną jezdnię drogi ekspresowej. Na uruchomionym odcinku wybudowane zostały cztery węzły drogowe (Żnin Zachód, Biskupin, Rogowo, Lubcz) oraz 16 mostów i wiaduktów. Powstały także dwa Miejsca Obsługi Podróżnych – MOP Żnin Wschód i MOP Żnin Zachód. Do ruchu włączony został również węzeł Żnin Północ (Jaroszewo), który wchodzi w skład budowy szóstego odcinka trasy od Szubina. Pozwoliło to skomunikować uruchomiony fragment z istniejącą drogą krajową nr 5.

To już kolejny fragment S5 włączany do ruchu przed końcem roku. W połowie grudnia uruchomiono trzy odcinki pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem: Poznań – Wronczyn o długości 16 kilometrów, Wronczyn – Kościan Południe o długości prawie 19 kilometrów i 16-kilometrowy odcinek łączy Kościan z Radomickiem. Droga ekspresowa S5 będzie jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w kraju. Połączy Autostradową Obwodnicę Wrocławia A8 na węźle Wrocław Północ z autostradą A1 na węźle Nowe Marzy w okolicy Grudziądza. Będzie mieć 365 kilometrów. Zostanie ukończona w 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Dłuższą autostradą A1 tylko z pełnym bakiem

Budowa trasy jest opóźniona, zwłaszcza na terenie Kujaw i Pomorza. Trzy inne odcinki trasy planowane na ten rok – Nowe Marzy – Dworzysko, Dworzysko – Aleksandrowo i Białe Błota – Szubin, wciąż pozostają placem robót. Budowę prowadziła włoska firma Impresa Pizzarotti, która z powodu wstrzymania prac została wyrzucona z inwestycji. Problemy były także z odcinkiem Poznań – Wronczyn, z którego zeszło włoskie konsorcjum Toto Costruzioni Generali.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porsche idzie w ślady Intela. Inwestuje w izraelski startup

Prestiżowa marka chce, by jej pojazdy miały zdolność widzenia w nocy i w trudnych ...

BMW Z4 M40i: Między niebem a piekłem

Są samochody, które potrafią być grzeczne i niewinne do tego stopnia, że nuda hula ...

NIK potwierdza: sypie się rządowy program rozwoju elektromobilności

Opublikowany w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący rozwoju elektromobilności w Polsce nie pozostawia ...

Top 10 | Coupe i kabriolety w dół, ale Mustang w górę!

IBRM Samar opublikował listę najchętniej kupowanych samochodów typu coupe i kabriolet w 2019 roku. ...

Road Rover: Nowa nazwa, nowy model

Land Rover zastrzegł sobie w europejskim urzędzie patentowym nazwę "Road Rover". Wpisu dokonano 23 ...

Siedziba główna Mitsubishi w Tokio

Mitsubishi też nie chce Ghosna

Jak można było się spodziewać, rada nadzorcza Mitsubishi Motors zagłosowała w poniedziałek za odsunięciem ...