Minister infrastruktury Alvin Gajadhur (z dwutygodniowego rządu przejściowego Mateusza Morawieckiego), wprowadził nowe rozporządzenie w sprawie egzaminów na prawo jazdy. Zgodnie z zapisami zawartymi w dokumencie, wprowadzone zostały znaczące zmiany, które dotyczą kandydatów na przyszłych kierowców pojazdów kategorii A (motocykle) i B (pojazdy o dmc do 3,5 tony), a obowiązywanie przepisów nastąpuje 1 stycznia 2024 roku. Jedną z nowości będzie przeniesienie całego procesu składania wymaganych dokumentów na prawo jazdy do Internetu. Oznacza to, że formalności będziemy mogli załatwić nie wychodząc z domu (wcześniej osobiście trzeba było pofatygować się do ośrodka egzaminacyjnego czy starostwa). Podobnie proces będzie wyglądał w przypadku wymiany prawa jazdy - wniosek o wymianę dokumentu prawa jazdy będzie można złożyć on-line.

Informacja o błędach i zdaniu egzaminu dopiero po powrocie do ośrodka

Nowelizacja objęła również sam egzamin praktyczny. Do tej pory egzaminator musiał poinformować kandydata na kierowcę o oblaniu egzaminu i zamienić się z nim miejscami, aby wrócić do ośrodka egzaminacyjnego. Teraz oceniający będzie mógł wrócić do ośrodka szkoleniowego z kursantem za kierownicą i dopiero wtedy poinformować go o oblaniu egzaminu i popełnionych błędach. Kolejna zmiana dotyczy egzaminów na prawo jazdy kategorii A, A1 i A2. Według rozporządzenia podczas przeprowadzania egzaminu na motocyklowe prawo jazdy, kiedy egzaminator siedzi w samochodzie jadącym za egzaminowanym motocyklistą powinien skupić się wyłącznie na prowadzeniu egzaminu i sprawdzaniu umiejętności kandydata na kierowcę motocykla. Oznacza to, że nie powinien jednocześnie prowadzić pojazdu i egzaminować. W efekcie do takiego egzaminu będzie potrzeba dwóch egzaminujących, a raczej kierowcy i egzaminującego.

Czytaj więcej

Ceny paliw w 2024 r. Początek stycznia stabilnie, później drożej

Prawo jazdy - zmiany w 2024 r.

Inne modyfikacje są kosmetyczne i nie będą miały wpływu na kształt, trudność czy długość egzaminu. Cały czas kluczowe będą umiejętność prowadzenia samochodu i znajomość przepisów ruchu drogowego. Takie zmiany według przedstawicieli WORD-ów mogą być problematyczne przy już występujących brakach kadrowych. Dodatkowo zaangażowanie dodatkowych ludzi wiąże się z kosztami. Jak na razie ceny za egzaminy na prawo jazdy nie uległy zmianie. Czy tak się nie stanie po wejściu w życie nowych przepisów trudno przewidzieć. W niedalekiej przyszłości mogą zachodzić kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Unia Europejska debatuje nad wprowadzeniem obowiązkowych testów percepcji zagrożenia do egzaminów na prawo jazdy. Z takich rozwiązań korzystają już od wielu lat ośrodki egzaminacyjne w Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach Europy.

Czytaj więcej

Nowe paliwo E10. Które samochody nie powinny go tankować

Czytaj więcej

Zmiany w prawie jazdy. Seniorzy po 65 roku życia i młodzi będą mieli najtrudniej