W Tychach ruszyła produkcja nowego Fiata Seicento

W polskich zakładach Stellantis w Tychach rozpoczęła się próbna produkcja nowego modelu Fiata 600 (po włosku Seicento). Będzie on wytwarzany na tej samej platformie co Jeep Avenger oraz zapowiadany SUV z segmentu B Alfy Romeo.

Publikacja: 30.08.2023 09:56

Fiat 600

Fiat 600

Foto: mat. prasowe

Pierwsze egzemplarze nowego Fiata 600 pojawiły się w Tychach już na początku tego roku, zanim jeszcze model został oficjalnie zaprezentowany. Jednak dopiero teraz ruszyły prace przygotowawcze do jego produkcji. W okresie wakacyjnej przerwy w tyskich zakładach, prowadzono ostatnie prace przygotowawcze przed rozpoczęciem próbnej serii. Jest to preludium do masowej produkcji samochodu opartego na platformie CMP, która jest współdzielona z Jeepem Avengerem. Fiat 600 to tak naprawdę napompowana 500-tka z dodatkową parą drzwi. Podobieństwa widać nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzu, gdzie niemal 1:1 została odwzorowana deska rozdzielcza.

Fiat 600

Fiat 600

mat. prasowe

Czytaj więcej

Alfa Romeo podwoiła swoją sprzedaż w Europie. Do gigantów wciąż daleko

Kolejnym podobieństwem jest napęd. Nowy model będzie oferowany wyłącznie w wersji w pełni elektrycznej. W przypadku napędu nie ma jednak zaskoczenia. Mamy 156-konny silnik elektryczny i zasilający go akumulator o pojemności 54 kWh – czyli dokładnie to samo co w Jeepie Avengerze. Do 100 km/h taki zestaw rozpędzi się w 9 s, a prędkość maksymalna wynosi 150 km/h. Deklarowany przez producenta zasięg wynoszący 600 km w mieście. Tomasz Gębka, dyrektor fabryki w Tychach wskazał, że seria próba przygotuje załogę do seryjnej produkcji nowego modelu. - Realizujemy program trzech modeli w Tychach i przygotowujemy się do wprowadzenia kolejnego modelu, którego egzemplarze mamy już w fabryce. Obecnie przechodzą przez klasyczną procedurę uruchomieniową i wydaje się, że będziemy w stanie dotrzymać obietnicy rozpoczęcia produkcji tego samochodu w tym roku - powiedział Tomasz Gębka.

Fiat 600

Fiat 600

mat. prasowe

Biorąc pod uwagę cykl produkcyjny w tyskich zakładach, można spodziewać się, że pod koniec roku lub na początku przyszłego do fabryki trafi kolejny SUV z segmentu B, tym razem ze znaczkiem Alfa Romeo – oficjalna premiera ma nastąpić w 2025 roku. Jak na razie nie wiadomo jaka będzie nazwa nowego włoskiego modelu. Projekt roboczo nazwano KID (z ang. – dzieciak), a w marcu tego roku w Tychach był Philippe Imparato, prezes marki Alfa Romeo, który przyglądał się produkcji Jeepa Avengera, brata bliźniaka przyszłej Alfy. Będzie to dla włoskiego koncernu ważny model, gdyż będzie w pełni elektryczny, a zarazem pierwszym modelem Alfa Romeo wytwarzanym poza Włochami.

Fiat 600

Fiat 600

mat. prasowe

Czytaj więcej

Po 13 latach przerwy do produkcji powraca Fiat Seicento
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Prawie milion kierowców złapanych przez fotoradary w 2023 roku