Zgodnie z opublikowanymi wynikami finansowymi grupy Orlen za drugi kwartał br., zysk wyniósł w tym czasie 4,544 mld zł wobec 3,683 mld rok wcześniej, co oznacza wzrost rok do roku o 0,9 mld zł. W pierwszym półroczu br. grupa wypracowała 13,653 mld zł zysku w stosunku do 6,528 mld zł rok wcześniej. Jest to o 7,1 mld zł więcej w stosunku rok do roku. Z kolei przychody grupy Orlen w drugim kwartale br. osiągnęły poziom 74,621 mld zł, to wzrost o ponad 16,8 mld zł, z 57, 804 mld zł rok wcześniej. W tym czasie Ebitda Lifo wzrosła o prawie 0,5 mld zł do 8,703 mld zł w drugim kwartale br. przy 8,204 mld zł rok wcześniej.

Czytaj więcej

Duży kontrakt Jelcza na opancerzone samochody dla polskiego wojska

12 proc. krajowego budżetu

Przedstawiciele Orlenu podkreślili, że wyniki finansowe II kwartału odzwierciedlają efekty połączenia z Lotosem i PGNiG. Jak zaznaczył Janusz Szewczyk wiceprezes Orlenu ds. finansowych, na koniec lipca br. wpłaty do budżetu państwa z podatków przekroczyły 40 mld zł, a szacunkowa wartość na koniec roku to niemal 70 mld zł. stanowić to będzie 12 proc. całych przychodów do krajowego budżetu. W najnowszych wynikach widać już efekty synergii i fuzji z Lotosem i PGNiG. Zysk operacyjny Ebitda Lifo w II kwartale wyniósł 8,7 mld zł, z czego 6,3 mld przypadło na przejęte aktywa Lotosu i PGNiG – dodał Szewczyk.

Z kolei członkowie zarządu grupy podkreślili, że II kwartał br. cechowała duża zmienność parametrów makroekonomicznych, a warunki działania segmentów rafinerii, petrochemii i wydobycia były gorsze niż w zeszłym roku. Lepsze wyniki w ujęciu rocznym były natomiast w przypadku obrotu gazem. Marcin Piechota, Zastępca Dyrektora ds. Relacji Inwestorskich w Orlenie wyjaśnił, że segmenty obrót i magazynowanie są skorelowane z segmentem wydobycia. W efekcie dobre wyniki wydobycia oznaczają słabe wyniki obrotu i odwrotnie. Piechota wskazał również, iż spadki cen gazu wpływają na niższe koszty wydobycia oraz koszty obrotu giełdowego i podkreślił, że duża część tegorocznego wolumenu została zakupiona wcześniej po wyższych stawkach – dziś gaz na rynku kosztuje 170 zł za MWh, a jeśli był kontraktowany rok temu, to po cenach sięgających 500 zł za MWh. Główny ekonomista Orlenu Adam B. Czyżewski ocenił natomiast sytuację z ropą naftową i jej wydobyciem. W przypadku tego surowca od 2020 roku obserwuje się wzrost inwestycji w wydobycie o 90 proc. Jest to efekt rosnącego popytu oraz podaży.

Czytaj więcej

Nowy Hyundai Santa Fe oficjalnie. Kanciasta rewolucja w designie modelu