Geely wpisana na czarną listę. To właściciel Volvo i dostawca platformy Izery

Chiński koncern Geely, który jest m.in. właścicielem Volvo oraz dostawcą platformy dla polskiego auta elektrycznego Izera został wpisany przez Ukrainę na czarną listę firm wspierających Rosję. Szwedzkie wojsko, podobnie jak władze Goeteborga rozważają bojkot z zakupów modeli Volvo.

Publikacja: 29.06.2023 06:45

Geely wpisana na czarną listę. To właściciel Volvo i dostawca platformy Izery

Foto: mat. prasowe

Firma należy do chińskiego miliardera Li Shufu. Na liście Fortune Global 500 największych firm świata za 2022 rok zajęła 229. miejsce. Shufu poparł decyzję marki samochodowej Geely o zwiększeniu sprzedaży samochodów w Rosji po wycofaniu się globalnych rywali z rynku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Również Daniel Lee, dyrektor wykonawczy holdingu Geely, powiedział, że nie chce nakazać swoim firmom opuszczenia rosyjskiego rynku: - Absolutnie nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy zmuszać każdą z naszych marek samochodów do wycofania się z rosyjskiego rynku – powiedział Daniel Lee, przemawiając na konferencji FT Future of the Car Summit.

Czytaj więcej

Na premierze nowej Łady nie odpalił silnik

Sprzedaż samochodów marki Geely w Rosji wzrosła ponad dwukrotnie w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym, z 5 543 sztuk do 12 673 sztuk. Przychody Geely Auto Group w 2022 roku wyniosły ponad 20 miliardów dolarów. Dystrybutorem marki Geely w Rosji jest Geely Motors LLC. Obroty tej spółki w 2022 roku wzrosły o 82 proc. do 800 mln USD, zysk netto o 5105 proc. do 201 mln USD, a do rosyjskiego budżetu wpłacono ponad 51,4 mln USD w postaci podatków. Od maja 2023 r. Sieć oficjalnych dealerów Geely jest reprezentowana w 89 rosyjskich miastach i obejmuje 157 centrów dealerskich. Firma Geely wprowadza na rynek rosyjski nową, najtańszą wersję coupe-crossovera Tugella.

Geely Tugella

Geely Tugella

mat. prasowe

Chińska platforma Izery

Chiński koncern jest również właścicielem kilku znanych marek samochodowych takich jak Volvo, Polestar, Lotus, współwłaścicielem Smarta, London Electric Vehicle Company, ale również dostawcą platformy dla polskiego auta elektrycznego Izera. ElectroMobility Poland podpisało umowę z Geely w listopadzie 2022 roku. Teraz część Szwedów, w tym władze miasta Goeteborg oraz szwedzkie wojsko nie chce wspierać chińskiej marki i zpowiedziała koniec zakupów samochodów marki Volvo. Szwedzi poważnie traktują tego rodzaju obietnice. Kiedy Ukraina wpisała na czarną listę firmę Mondelez, jednego z największych na świecie producenta przekąsek produkty tej spółki natychmiast wycofała ze sprzedaży sieć Ikea, zrezygnowały z nich siły zbrojne, linie lotnicze SAS i Norwegian oraz linie kolejowe SJ.

Czytaj więcej

Izera z ogromną kolejną rządową dotacją. Udział państwa wzrósł do 500 mln zł
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Prawie milion kierowców złapanych przez fotoradary w 2023 roku