Kierowcy od kilku dni protestują na parkingu MOP-u Gräfenhausen-West na autostradzie A5. Niemiecki "Bild" donosi, że to pracownicy polskiej firmy spedycyjnej, ale w większości pochodzą z Uzbekistanu, Gruzji i innych wschodnioeuropejskich krajów. Wszystko wskazuje na to, że polska spedycja wynajęła Rutkowski Patrol, który wg. doniesień niemieckiej prasy miał zastraszać protestujących kierowców polskiej firmy przewozowej. Strajkujących kierowców wspomagają lokalne związki zawodowe kierowców oraz mieszkańcy, którzy przywożą im żywność.

Czytaj więcej

Francuzi likwidują szlabany na autostradach

Mężczyźni od Krzysztofa Rutkowskiego byli ubrani w kamizelki ochronne, gwałtownie wjechali na teren parkingu i próbowali wtargnąć do zaparkowanych ciężarówek strajkujących. Wraz z agresywnie zachowującymi się mężczyznami od Rutkowskiego na miejscu mieli pojawić się również nowi kierowcy, którzy mieli sprowadzić ciężarówki do Polski. Lokalne niemieckie związki zawodowe określają polską jednostkę, która miała za zadanie rozgonienie strajki jako paramilitarną wyposażoną w opancerzony pojazd. Według danych niemieckiej policji na miejscu pojawiło się około 100 funkcjonariuszy i służb ratowniczych. Policja oddzielili grupy od siebie i spisała dane osobowe. Nikt nie został ranny. Tymczasowo aresztowano 16 osób. Istnieje między innymi podejrzenie usiłowania ciężkiego naruszenia porządku publicznego oraz usiłowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Czytaj więcej

Ford Pro zaprezentował w pełni elektryczny model E-Tourneo Custom

Około 40 kierowców polskiego przedsiębiorcy Łukasza Mazura strajkuje w tym miejscu już od ponad dwóch tygodni. Twierdzą, że wstrzymano im wypłaty wynagrodzeń. Mazur, który w piątek przybył z ochroną na parking w Gräfenhausen zaprzecza, że ​​w tym samym czasie we Włoszech i Szwajcarii strajkowali też inni gruzińscy i uzbeccy kierowcy z jego grupy firm. Pracujący na miejscu negocjator twierdzi, że polska firma jak dotąd nie podjęła żadnych negocjacji. Niemieckie media porównują nalot na kierowców ludzi z Rutkowski Patrol do działań mafii.