- Jeszcze rok wcześniej było ich ponad 1,4 miliona - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka GITD. To duży spadek, bo aż o 440 tysięcy mandatów. Eksperci oceniają, że jednym z czynników, który wpłynął na zmianę zachowania kierowców jest ubiegłoroczna zmiana przepisów i zaostrzenie kar. Odnotowano wyraźny spadek (o ponad 200 tys.) wykroczeń powyżej progu przekroczenia prędkości o 30 km/h . To mniej o 62,5 procent, o 38 procent spadła też liczba przekroczeń prędkości w obszarze zabudowanym (z 6,3 tys. do około 3,9 tys.). Najwięcej wykroczeń (57 proc.) rejestrowanych jest pomiędzy 11 a 20 km/h.
Czytaj więcej
Anglik z Sheffield ma 90 lat i nadal jest aktywny zawodowo, pracując jako kierowca ciężarówki. Nie jest to praca dorywcza, a pełnoetatowa posada. Jak sam przyznaje jeździ by zapłacić za rachunki.
Najbardziej zapracowanym fotoradarem w Polsce w 2022 roku był ten w Rudzie Śląskiej na słynnym "zakręcie mistrzów" (20,7 tys. wykroczeń). Żniwo zbierają odcinkowe pomiary prędkości, które w całej Polsce zarejestrowały 160 tys. wykroczeń prędkości. Najczęściej w tunelu na trasie S2 przebiegającym na odcinku obwodnicy Warszawy. Zarejestrowano tu 42,5 tysiąca wykroczeń. Jednak jak wskazują dane liczba przypadków przekroczenia prędkości w tunelu maleje z miesiąca na miesiąc. O ile w styczniu 2022 r. zarejestrowano ich 5,9 tys. to w grudniu tego samego roku "tylko" 1,9 tys. Najwięcej naruszeń zarejestrowały fotoradary na Mazowszu (338 tys.), w samej tylko Warszawie miało miejsce 209 tys. przypadków przekroczenia prędkości. Najczęściej w użyciu był jeden z sześciu fotoradarów na moście Poniatowskiego (11,8 tys. wykroczeń).
Czytaj więcej
Następca Bugatti Chirona będzie produkowany w Molsheim w Alzacji. Tak, jak poprzednie modele tej marki. W pracach nad pierwszą hybrydą będzie uczestniczyć chorwacka firma Rimac. Od 2016 roku w Molsheim powstało 500 egzemplarzy tego superauta.