Dania ostro rozprawia się ze kierowcami przekraczającymi prędkość. Sąd w Lyngby, na północ od stolicy Kopenhagi, skazał kierowcę, który na autostradzie przekroczył dozwoloną prędkość o 100 km/h na 20 dni więzienia. Ponadto 42-latek musi oddać swoje prawo jazdy na trzy lata. Ale to nie wszystko. Porsche 911 z serii 993, którym jechał zostało skonfiskowane i będzie sprzedane na aukcji, a uzyskana kwota trafi na rzecz skarbu państwa. Najlepsze jest to, że sportowy samochód nawet nie należał do kierowcy, który przekroczył prędkość, tylko pożyczył go od znajomego.

Czytaj więcej

Porsche 911 Dakar: Kultowe Porsche w wersji terenowej. Powstanie tylko 2500 egz.

W Danii od 31 marca 2021 roku obowiązuje zaostrzone prawo drogowe. Nowe, bardzo zaostrzone przepisy przewidują m.in. konfiskatę samochodu sprawcy niezależnie od tego do kogo auto należy. Taki przepis obowiązuje podczas wypadków ze skutkiem śmiertelnym, jazdy, która powoduje zagrożenia życia i zdrowia, a także brawurowego prowadzenia samochodu. Pod ten ostatni punkt podpada np. przekroczenie prędkości o 100 proc. lub  jazda pod wpływem alkoholu powyżej 2,0 promila.

Ustawa przewidziała również zaostrzenie kar i mandatów o 50 proc. Kara za ucieczkę z miejsca wypadku została podniesiona z grzywny do pozbawienia wolności i pozbawienia prawa jazdy na co najmniej 3 lata. W podobny sposób karane są wyścigi uliczne. Według niemieckiego klubu ADAC cudzoziemcy w Danii za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu będą karani w zależności od swoich dochodów. Istnieje również ryzyko konfiskaty samochodu.

Czytaj więcej

50 milionów nowych samochodów po dziewięciu miesiącach. Wzrost o 9 procent