Podczas wizyty w Kalifornii Południowej, gdzie BMW zainwestuje 1,7 mld dolarów w elektromobilność Oliver Zipse, szef bawarskiej marki ostrzegał władze USA przed wprowadzaniem „twardego” zakazu rejestracji nowych samochodów spalinowych. Zipse zwrócił uwagę, że zbyt pochopne i szybkie przejście na elektromobilność sprawi, że z oferty producentów znikną auta przystępne cenowo, co może mieć daleko idące skutki polityczne i społeczne. – Jeśli ustalona zostanie zbyt szybka data wycofania silników spalinowych może to sprawić, że posiadanie samochodu będzie poza zasięgiem wielu osób. Auto stanie się towarem wyłącznie dla bogatych – stwierdził Zipse.

Czytaj więcej

Amerykański pomysł na walkę z inflacją. Branża moto - to niewykonalne

Oliver Zipse podkreślił, że BMW nie ustaliło póki co daty zakończenia produkcji pojazdów spalinowych. Marka samochodowa z Monachium popiera ambitne regulacje dotyczące przemysłu motoryzacyjnego, jednak ustalenie sztywnej daty zakończenia sprzedaży aut z klasycznym napędem może spowodować, że ludzie będą nadal jeździć swoimi starymi samochodami". Podczas wizyty w USA Zipse powiedział na swoim wystąpieniu, że "Amerykanie to wolny naród, dlatego BMW oferuje wybór, a nie ograniczenia".

Słowa przedstawiciela BMW mogą stanowić istotny głos w dyskusji na temat przyszłości amerykańskiej motoryzacji. Producenci z USA są pod presją polityków oraz samego Prezydenta Joe Bidena, który wielokrotnie wzywał żeby w 2030 roku połowa rejestrowanych samochodów była zeroemisyjna, skłaniają marki ku przejściu na elektromobilność. Póki co władze państwowe nie narzuciły konkretnych rozwiązań, jedynie w Kalifornii podjęto decyzje odgórne, że od 2035 roku zarejestrować będzie można wyłącznie auta zeroemisyjne. O zaprzestaniu oferowania pojazdów z silnikami spalinowymi w 2035 roku poinformował też niedawno koncern General Motors. Zipse podczas wystąpienia stwierdził również, że nic nie wskazuje na to, żeby - w skali świata - silnik spalinowy "stał się przeżytkiem w perspektywie najbliższych 15 lat".

Czytaj więcej

BMW XM: Nowy super SUV z Bawarii. Silnik V8, moc 653 KM. Znamy polskie ceny