Co to oznacza? Drony wychwycą wykroczenia z powietrza, na drogach pojawi się więcej nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. 28 września Policja przeprowadzi na polskich drogach akcję pod nazwą Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" (NURD). Jest to pierwsza tego typu mobilizacja w szeregach drogówki od momentu zmiany przepisów z 17 września, czyli momentu, w którym zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktó2w karnych oraz podwójnie liczonych mandatów za wykroczenia popełnione w warunkach recydywy.

Mundurowi będą wyjątkowo surowi dla kierowców łamiących przepisy, które mają zapewniać bezpieczeństwo pieszym czy rowerzystom. Sprawdzą też zachowanie wobec osób użytkujących hulajnogi elektryczne. – Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami, przede wszystkim samochodami osobowymi – powiedział dla dziennik.pl nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak dodał, ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. To właśnie z tego względu podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub inne miejsca, gdzie dochodziło do potrąceń. Akcja jest w pewnym sensie wynikiem pogarszających się statystyk. Do tej pory policja naliczyła 1598 wypadków na przejściach dla pieszych (96 osób zabitych, 943 rannych). To wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku, wtedy w statystykach zapisano 1320 wypadków (83 zabitych, 1280 rannych).

Czytaj więcej

Przed końcem roku przybędzie jeszcze ok. 230 km nowych szybkich dróg

By przeciwdziałać coraz większej liczbie wykroczeń oraz potrąceń, funkcjonariusze drogówki do kontrolowania zachowania kierowców użyją nie tylko nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Dodatkowo masowo wykorzystane zostaną również drony. Należy przypomnieć, że 21 wykroczeń może kosztować po 15 punktów karnych. Nie brak też takich za 12 punktów. Wystarczy dwa razy przekroczyć prędkość lub wpaść na rozmowie przez telefon i prawo jazdy zostanie zabrane. Do tego za najcięższe wykroczenia popełnione w warunkach recydywy grozi podwójna stawka mandatu. Ponadto punkty karne będą kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak wcześniej po roku i nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od daty zapłacenia mandatu. Nie ma też możliwości redukcji 6 punktów karnych na szkoleniach organizowanych przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

Czytaj więcej

Porsche Panamera 4S E-Hybrid: Idealnie pośrodku