Nie będzie kursów redukujących punkty karne

Nowe prawo drogowe zacznie obowiązywać od końca tego roku. Mają zostać wprowadzone drakońskie kary dla piratów drogowych oraz osób jeżdżących pod wpływem m.in. alkoholu. Ministerstwo informuje, że wraz z nowymi regulacjami znikną też szkolenia pozwalające na redukcję punktów karnych.

Publikacja: 06.08.2021 09:33

Nie będzie kursów redukujących punkty karne

Foto: Fot. AdobeStock

Rafał Weber, wiceminister infrastruktury w rozmowie z RMF FM, zapowiedział, że wraz z nowymi mandatami, zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Wśród nich jest też ten dotyczący punktów karnych. Zgodnie z nową wykładnią, kierowca za przewinienie drogowe będzie mógł dostać nawet do 15 punktów karnych za jedno wykroczenie. Przy niezmienionym limicie, jest to sporo. Obecnie prowadzący może maksymalnie uzyskać 24 punkty karne (do ukończenia 20 roku życia liczba punktów jest mniejsza i wynosi 20). Dodatkowo okres ważności zebranych punktów będzie wydłużony do dwóch lat.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych

Przedstawiciel resortu w rozmowie z RMF FM zaznaczył, że bardziej rygorystyczne prawo to nie wszystko. Do tej pory, w razie potrzeby zmniejszenia liczby punktów karanych można było udać się na specjalne szkolenie. Po jego odbyciu, z konta danego kierowcy usuwano 6 punktów karnych. Można to było stosować nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Teraz takiej możliwości już nie będzie. Tym samym po otrzymaniu punktów karnych, będą one nam towarzyszyć przez kolejne dwa lata.

""

fot. AdobeStock

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Nowe przepisy w ruchu drogowym

Podczas rozmowy, Minister odniósł się do kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. „Ktoś, kto prowadzi pojazd z dużą prędkością, przekraczającą 30 km na godzinę od prędkości dopuszczalnej, jest potencjalnym zabójcą, jego pojazd jest pociskiem” – powiedział Weber. Ponadto przedstawiciel resortu zaznaczył, że „każdy kto wsiada za kółko będąc pijanym, powinien mieć zabrany samochód, a w sytuacjach, kiedy nie jest właścicielem, powinien zapłacić rekompensatę za ten pojazd”. Na pytanie Mariusza Piekarskiego, kto ma decydować o ewentualnym odebraniu samochodu, Minister wskazał na sąd. „Przepisy zostaną uchwalone właśnie przy okazji noweli kodeksu karnego” – zapowiedział Weber.

Tu i Teraz
Kolejny zgrzyt koncernu Stellantis z włoskim prawem. Skonfiskowane 134 Fiaty
Tu i Teraz
Kolejny pożar. Płonie złomowiska samochodów. Na miejscu 30 zastępów straży pożarnej
Tu i Teraz
Ford Mustang w nowych wersjach. Planowane czterodrzwiowe coupe i model offroad
Tu i Teraz
Kolejny odcinek autostrady A2 na ukończeniu. Trasa przetnie Polskę ze wschodu na zachód
Tu i Teraz
Nowa, "czysto rosyjska” Wołga okazała się chińskim Changanem
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy