Przetarg ogłoszony przez Ministerstwo Robót Publicznych Rozwoju i Administracji w Rumunii został rozpisany przez siedem miast i dotyczył 131 nowoczesnych, bezemisyjnych autobusów elektrycznych. Jest to tym samym jeden z największych konkursów tego typu w Europie. Solaris wygrał zamówienie na 123, 12-metrowy pojazdów. Będą one dostarczone do sześciu miast: Iasiu, Sibiu, Sighetu Marmatiei, Suceava, Targu Mures oraz Pitesti, najpóźniej do końca 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Solaris liderem europejskiego rynku elektrobusów

– Z radością przyjęliśmy informację o wynikach przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Robót Publicznych, Rozwoju i Administracji w Rumunii. Obserwowanie, jak kolejne miasta podejmują tak perspektywiczne i prośrodowiskowe decyzje związane z rozbudową nowoczesnej, bezemisyjnej floty autobusowej, to świetna wiadomość nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń – powiedział Petros Spinaris, Członek Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service.

""

moto.rp.pl

Zgodnie z wytycznymi określonymi w przetargu, autobusy będą ładowane na dwa sposoby. Poprzez złącze typu plug-in oraz pantograf. Wraz z pojazdami, producent dostawczy infrastrukturę szybkiego i wolnego ładowania do każdego miasta. Mowa łącznie o 123 ładowarkach plug-in o mocy 40 kW oraz 36 ładowarkach pantografowych o mocy 300 kW. Wyposażenie pojazdów zostanie dostosowane do wymogów stawianych przez każde miasto z osobna.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wenecja zamówiła 30 elektrycznych Solarisów

Wartość zamówienia, które zrealizuje Solaris, określono na 65 mln euro. Warto przypomnieć, że Solaris Bus & Coach to jeden z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów. Działa na rynku od 25 lat i w tym czasie wyprodukował ponad 20 tys. pojazdów. W ostatnich latach zrealizował kontrakty na dostawę 130 przegubowych Solarisów Urbino 18 dla MZA Warszawa, 90 Urbino 12 electric dla Berliner Verkehrsbetriebe oraz 40 Urbino 12 electric dla ATM Mediolan.