Gigantyczny mandat za jazdę po S3

Nawet 300 tys. zł kary może nałożyć Inspekcja Transportu Drogowego na przyłapane ciężarówki przewożące potężne elementy wiatraków. Nielegalny ładunek zatrzymany został na drodze ekspresowej S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego.

Publikacja: 12.02.2021 06:49

Gigantyczny mandat za jazdę po S3

Foto: fot. WITD Gorzów Wlkp.

Okazało się, że transportowane elementy są za długie, za szerokie i za wysokie. W dodatku kierowcy nie mieli odpowiednich dokumentów przewozowych oraz zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych. 8 zestawów należących do niemieckiej firmy transportowej, którymi wykonywano niezgodny z unijnymi przepisami przewóz kabotażowy, zostały przez ITD unieruchomiony na jednym z parkingów.

CZYTAJ TAKŻE: Za regulowanie wycieraczek w Tesli możesz dostać mandat

""

fot. WITD Gorzów Wlkp.

moto.rp.pl

Największe pojazdy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości, prawie 4 metry szerokości i ok. 4,5 metra wysokości. W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że ciężarówki załadowano w Gorzowie, a przewożone elementy wiatraków miały trafić na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.

""

fot. WITD Gorzów Wlkp.

moto.rp.pl

Po sprawdzeniu dokumentów i przesłuchaniu kierowców inspektorzy stwierdzili, że niemiecki przewoźnik wykonuje przewóz kabotażowy. Wykonywano transport towarów między dwoma miejscowościami na terenie Polski, z użyciem pojazdów zarejestrowanych w innym kraju. Przewoźnik naruszył jednak unijne przepisy dotyczące przewozów kabotażowych. Kierowcy wszystkich zestawów okazali do kontroli zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych. Zezwolenia te były jednak wydane na inne firmy niż te, które rzeczywiście wykonywały transport. Nieprawidłowe było także oznakowanie dwóch samochodów pilotujących ciężarówki. ITD poinformowała w czwartek, że wobec przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Mandat za jazdę bez tempomatu

""

fot. WITD Gorzów Wlkp.

moto.rp.pl

""

fot. WITD Gorzów Wlkp.

moto.rp.pl

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro