Podano datę zakończenia budowy autostrady A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na ostatni odcinek trasy, który połączy Białą Podlaską z granicą państwa. Część drogi ma zostać oddana do użytku w 2023 roku. Na resztę przyjdzie nam poczekać dłużej.

Publikacja: 07.01.2021 01:28

Podano datę zakończenia budowy autostrady A2

Foto: moto.rp.pl

Autostrada A2 ma docelowo stanowić połączenie zachodu (przejście graniczne z Niemcami w Świecku) i wschodu Polski (przejście graniczne z Białorusią w Kukurykach). Trasa przebiega w okolicach trzech dużych miast: Poznania, Łodzi oraz Warszawy. Obecnie wybudowanych zostało ponad 500- z planowanych 657-kilometrów trasy. Większość powstałych dróg jest na zachodzie państwa. Wschodnia część tak naprawdę dopiero powstaje, której pierwszym pełnoprawnym odcinkiem będzie fragment od obwodnicy Warszawy do Mińska Mazowieckiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, poinformowała o trwających pracach budowalnych oraz przetargach na kolejne odcinki. Wśród ostatnio ogłoszonych jest przetarg na 32-kilometrowy na wschód od Stolicy państwa. Autostrada A2 jest ważna z punktu widzenia strategicznego i transportowego. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury, do granicy pojedziemy autostradą w 2025 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada A2 z czterema pasami w jednym kierunku

""

moto.rp.pl

– W sierpniu oddaliśmy do ruchu 15 km A2 na wschód od Warszawy. W drugiej połowie 2023 r. kierowcy będą mogli korzystać z kolejnych prawie 25 km, które obecnie są w realizacji. Na kolejne ponad 75 km autostrady toczą się postępowania przetargowe. Wykonawca, który zaoferuje najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym dziś przetargu, przybliży nas do budowy ostatnich 32 kilometrów – komentuje Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Ogłoszony przetarg dotyczy odcinka pomiędzy Białą Podlaską a granicą państwa z Białorusią. Zgodnie z zapisami droga ma mieć dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod budowę trzeciego pasa. Ponadto zbudowany zostanie węzeł drogowy Dobryń oraz parking buforowy dla pojazdów ciężkich, oczekujących na odprawę celną na przejściu granicznym w Kukurykach.

CZYTAJ TAKŻE: W Austrii pojedziemy inteligentną autostradą

Dyrekcja zapowiedziała również, że jeżeli budowa będzie szła zgodnie z planem, to autostrada zostanie oddana do użytku w 2025 roku. Dzięki podziałowi prac na odcinki, nie będzie konieczności czekania jeszcze czterech lat na włączenie drogi do użytkowania. Niektóre z nich (m.in. Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód) zostaną oddane kierowcom w 2023 r., a kolejne w 2024 r.

Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę