Jak poinformowała zarządzająca koncesyjnym odcinkiem spółka Stalexport Autostrada Małopolska, pomiędzy styczniem a końcem września natężenie ruchu zmalało w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o 19,4 proc. do 37,4 tys. pojazdów. Spadek odnotowano zarówno w przypadku samochodów osobowych jak i ciężarowych. Jednak tych pierwszych ubyło zdecydowanie więcej: 21,1 proc., podczas gdy liczba korzystających z płatnej autostrady ciężarówek stopniała o 10,1 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada A2 z czterema pasami w jednym kierunku

Słabsza frekwencja odbiła się na przychodach koncesjonariusza. Przychody ze sprzedaży w Grupie Kapitałowej Stalexport Autostrady zmalały o 19 proc. do 215,8 mln zł. Z kolei wpływy z opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem za pierwsze dziewięć miesięcy stopniały o 19,2 proc. r/r i wyniosły 212,8 mln zł.

""

moto.rp.pl

W tym roku Stalexport dalej rozszerzał możliwości płacenia za przejazd trasą. W ostatnich miesiącach realizowane były prace związane z uruchomieniem płatności za przejazd opartej na odczycie tablicy rejestracyjnej, czyli tzw. videotollingu również dla posiadaczy aplikacji SkyCash – wprowadzono go z początkiem lipca. Uruchomiono także nowy serwis internetowy dla użytkowników elektronicznego poboru opłat A4Go. Wraz z oddaniem do dyspozycji kierowców 23 czerwca br. nowego portalu www.a4go.pl formuła korzystania z A4Go poszerzona została o opcję post-paid.