Nowelizacja ustawy dotyczącej Funduszu Dróg Samorządowych ma wprowadzić wiele istotnych zmian. Wśród nich można wymienić m.in. zmianę nazwy na „Fundusz Rozwoju Dróg”. Poza tym mają zmienić się ustalenia co do rozwoju infrastruktury drogowej na najbliższe lata.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne odcinki autostrady A1 już gotowe

Zgodnie z doniesieniami portalu Money.pl w ślad za Polską Agencją Prasową, Fundusz miałby być odpowiedzialny za pokrycie kosztów budowy nowych obwodnic miast, w ciągu dróg wojewódzkich. Z niego również miałyby być finansowane inwestycje, które do tej pory obciążały budżet samorządów. Mowa m.in. o drogach powiatowych czy inwestycjach gminnych.

""

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Potaniała budowa dróg. GDDKiA zaskoczona

Rząd zapowiedział również plan wsparcia, znowelizowanego Funduszu, kwotą 3 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone na rozwój infrastruktury (przede wszystkim na budowę obwodnic), która wpłynie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania po polskich drogach. Tego typu działania mają odciążyć samorządy, których budżety są mocno nadszarpnięte przez panującą pandemią COVID-19. Dodatkowo ujęcie w Fundusz mniejszych inwestycji, powinno wpłynąć na zmniejszenie odsetku ich odrzucania przez m.in. brak środków.