Nowy węzeł na autostradzie A4

Podróżujący autostradą A4 mogą korzystać z nowego węzła Niepołomice. Zakończona inwestycja w województwie Małopolskim opiewała na 41,8 mln zł. Poprawiła ona dojazd do miasta i znajdującej się w pobliżu strefy ekonomicznej.

Publikacja: 07.07.2020 12:18

Nowy węzeł na autostradzie A4

Foto: moto.rp.pl

Nowe połączenie z autostradą A4 przybliża Niepołomice do bezpiecznych dróg autostradowych całej Europy – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, podczas uroczystości otwarcia węzła. Powiedział też, że ta inwestycja znacząco skróci czas i dystans dojazdu do strefy gospodarczej, znajdującej się w tamtejszej okolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne drogi w Europie, ale nie w Polsce

Uroczystości otwarcia nowego węzła odbyły się bez udziału lokalnych samorządowców, którzy od lat zabiegali o budowę tego odcinka autostrady A4. Jak napisał na portalu Facebook, Roman Ptak, burmistrz Niepołomic: „…Jutro o godzinie 10.00 oficjalne, uroczyste otwarcie. Tak jak się spodziewałem nie zostałem zaproszony. Ani nie jestem zaskoczony, ani nie jestem rozżalony. Takie mamy niestety standardy i obyczaje od pół roku w Niepołomicach…”.

""

moto.rp.pl

Obiekt powstał pomiędzy węzłami Kraków Bieżanów i Targowisko, na przecięciu z drogą wojewódzką nr 964 (łącząca m.in. Niepołomice i Wieliczkę) stanowi też znaczące ułatwienie dla okolicznych miejscowości. Dzięki temu rozładowany zostanie ruch pojazdów (od węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką) w szczególności, że szacowany jest codzienny wjazd 870 pojazdów ciężarowych i ok. 4,3 tys. samochodów osobowych do strefy gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawskie drogi jeszcze nigdy nie były tak bezpieczne

Budowa węzła trwała od 2018 roku i była realizowana przez konsorcjum Trakcja PRKiI z Warszawy i litewska AB Kauno Tiltai. Zaproponowali oni kwotę 41,8 mln zł (najtańsza oferta). To przekraczało zakładany budżet. Jednak dzięki pomocy resortu infrastruktury oraz samorządu Niepołomic udało się wygenerować dodatkowe środki i sfinansować budowę węzła.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro