Polska stała się szóstym rynkiem zmotoryzowanej Europy

Polska awansowała w rankingu największych rynków motoryzacyjnych Europy. Według opublikowanych w czwartek danych organizacji europejskich producentów samochodów ACEA, w 2019 r. zajęliśmy szóste miejsce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem sprzedaży nowych samochodów osobowych (555,6 tys.), wyprzedzając Belgię (550 tys.).

Publikacja: 16.01.2020 15:05

Polska stała się szóstym rynkiem zmotoryzowanej Europy

Foto: moto.rp.pl

Największym europejskim rynkiem pozostają Niemcy, gdzie w ub. roku zarejestrowano 3,7 mln nowych aut. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (2,3 mln), na trzecim – Francja (2,2 mln), następnie Włochy i Hiszpania. W ub. roku w całej UE sprzedano 15,3 mln nowych aut, o 1,2 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2018. Cały unijny rynek umocnił się w grudniu, kiedy sprzedaż samochodów osobowych podskoczyła o 21,7 proc. Grudzień był czwartym kolejnym miesiącem wzrostu rejestracji, w którym liderem wzrostu okazała się Holandia, gdzie sprzedaż poszybowała r/r o 114 proc. – z 19,8 do 42,4 tys. aut. Wysokie wzrosty odnotowano także w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej: na Węgrzech rejestracje zwiększyły się 66,6 proc., w Rumunii o 48,3 proc., w Estonii o 69,5 proc. W Polsce w grudniu sprzedano 52,5 tys. samochodów, o 15,7 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

""

moto.rp.pl

Wśród producentów liderem okazała się grupa Volkswagena, która w 2019 r. sprzedała w krajach UE 3,74 mln samochodów, o 3,1 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2018. Największe wzrosty sprzedaży w ramach grupy miało Porsche (13,5 proc.) oraz Seat (11,8 proc.). Drugim producentem pod względem wielkości sprzedaż było PSA (2,43 mln), ale ze spadkiem 1,1 proc., do czego przyczyniły się słabe wyniki Opla. Na trzecim miejscu znalazła się Grupa Renault (1,63 mln), w której najwyższy wzrost sprzedaży odnotowała Dacia. Kolejne miejsca zajęły: Hyundai, BMW oraz Daimler. Najwyższy wzrost sprzedaży osiągnęła wśród producentów w 2019 r. Mazda – 10,3 proc. Z kolei najniższy – inna japońska firma – Honda (-10,5 proc.).

""

Największe wzrosty sprzedaży w ramach grupy Volkswagena miało Porsche.

moto.rp.pl

2020 r., mimo dobrej końcówki ubiegłego roku, może jednak okazać się dla branży niełatwy. – Nie ma perspektyw wzrostu, jaki miał miejsce w poprzednich latach. Wszyscy spodziewają się trudnego roku – mówi Paweł Gos, prezes firmy Exact Systems zajmującej się kontrolą jakości w przemyśle samochodowym. Problemem może okazać się wzrost kosztów produkcji. – Coraz bardziej restrykcyjne ogólnoeuropejskie przepisy dotyczące emisji spalin oraz obowiązkowego wyposażenia aut, będą powodować wzrost cen pojazdów – uważa Dariusz Balcerzyk, ekspert Instytutu Samar.

""

moto.rp.pl

Z pewnością w 2020 r. rynek odnotuje znaczący wzrost sprzedaży samochodów eklektycznych. Przyczynia się do tego z jednej strony wysokie subsydia, z drugiej – rosnąca oferta modelowa. Elektryfikacja stanie się dominującym trendem w globalnej motoryzacji.
Przykład daje Volkswagen, największy producent samochodów na świecie, który dwa tygodnie temu zwiększył prognozę dotyczącą produkcji e-aut. – Przed nami kluczowy rok zmiany systemowej prowadzącej ku elektromobilności – zapowiedział Thomas Ulbrich, członek zarządu Volkswagena. Pod koniec 2023 r., o dwa lata wcześniej niż dotąd zakładano, ma zostać osiągnięty strategiczny cel koncernu – sprzedaż miliona aut elektrycznych. Do 2024 roku koncern zainwestuje w rozwój elektromobilności 33 miliardy euro.

CZYTAJ TAKŻE: Spada światowa sprzedaż samochodów elektrycznych

""

Volkswagen ID.3.

moto.rp.pl

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro