Paolo Tumminelli, profesor w Międzynarodowej Szkole Projektowania w Kolonii, zwraca uwagę na różnicę między trendem kolorystycznym a rzeczywistym stanem samochodu. „Odcienie czerni i szarości są nadal najlepiej sprzedającymi się produktami, ale nawet odcienie ziemi i piasku są bardzo popularne wśród farb metalicznych” – mówi Tumminelli. Na europejskim rynku dostępnych jest około 700 różnych odcieni. Wśród kolorów oferowanych w Europie istnieje 135 różnych odcieni niebieskiego.

""

Kolor niebieski ma wiele odcieni – BMW M760Li w Santorini Blue.

moto.rp.pl

W ciągu ostatnich dziesięciu lat biel rosła w siłę. Obecnie jest trzecia najpopularniejsza farba samochodowa w Europie. Obecnie trend jest na kolory określony po męsku i zrozumiale jako jasno niebieski. Jednak wybór koloru auta zależy również od klasy pojazdu. Mniejsze samochody zamawiane są częściej w odważnych kolorach, kiedy w przypadku większych aut jest to raczej wyjątek. Jednak nie zawsze powściągliwe kolory dominowały na ulicach. Do lat siedemdziesiątych wiele samochodów było malowanych w kolorze pomarańczowym lub zielonym.

""

Eksperci twierdzą, że mniejsze samochody są częściej wybierane w odważnych kolorach.

moto.rp.pl

Na szczęście są też producenci samochodów, którzy celowo promują efektowny kolor. Ferrari ma swoją czerwień od dziesięcioleci, Mazda od kilku lat prezentuje swoje nowe modele w Soul Red Cristal i właśnie większość klientów zamawia Mazdę w tym kolorze. W Mercedesie już nie jest tak kolorowo. Klasę A większość klientów zamawia w bieli, podczas gdy w klasie S dominuje czerń.

""

Soul Red Cristal to flagowy kolor nadwozia Mazdy.

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: MX-30: Mazda pojedzie z prądem

„Kolor samochodu ma niewiele wspólnego z samorealizacją kierowcy” – mówi Tumminelli. Uważa, że ​​„większość właścicieli wybiera tzw. bezpieczny odcień, aby nie popełnić błędu i nie mieć problemów przy sprzedaży auta”. W ciągu najbliższych kilku lat trend powinien się przesunąć na jasne, metaliczne farby z domieszką błękitu. To techniczny i kolor elektromobilności. Przynajmniej tak twierdzą eksperci. Odcienie szarości i czerni pozostaną popularne.