Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w poniedziałek o rozwiązaniu umowy ze szczecińskim Energopolem z winy wykonawcy. Budował on obwodnicę Wałcza oraz węzeł drogowy Szczecin Kijewo łączący autostradę A6 z drogą krajową nr 10. – Firma Energopol Szczecin nie wywiązywała się z zawartych umów, wstrzymała zasadnicze roboty na tych inwestycjach. Wykonawca został wezwany do wykonania określonych zaległych robót we wskazanych terminach, z czego się nie wywiązał – stwierdziła GDDKiA.
Obie inwestycje będą opóźnione. Obwodnica Wałcza miała być gotowa już w końcu maja tego roku. jeszcze niespełna dwa tygodnie temu GDDKiA zapowiadała, że inwestycja zostanie ukończona do końca roku. Jest to już nierealne, bo dla jej dokończenia trzeba rozpisać nowy przetarg. Nowy wykonawca będzie musiał położyć jeszcze 100 tys. ton mas bitumicznych. Z kolei na węźle drogowym Szczecin Kijewo osiągnięte zaawansowanie robót wyniosło zaledwie niespełna jedną piątą planu, pomimo upływu około 70 proc. czasu trwania kontraktu. Prace realizowane w ostatnim czasie ograniczały się do przebudowy magistrali wodociągowej zaopatrującej w wodę Szczecin.
CZYTAJ TAKŻE: Drogi wydłużane ekspresem przed wyborami, zobaczymy co teraz
Zerwanie umów oznacza pogłębienie kłopotów dla podwykonawców Energopolu. Firma już wcześniej przestała płacić zobowiązania kontrahentom pracującym na obu inwestycjach. Energopol zalegał podwykonawcom od kilkudziesięciu tysięcy do nawet miliona złotych. W pierwszym tygodniu września kilku tamtejszych podwykonawców zablokowało w mieście drogę krajową nr 10 protestując przeciwko opóźnianiu wypłat. GDDKiA musiała więc uruchomić płatności bezpośrednie. – Łącznie do tej pory zapłaciliśmy podwykonawcom, usługodawcom i dostawcom na obwodnicy Wałcza 28,4 mln złotych, a kolejne wnioski na 5,8 mln złotych są rozpatrywane. Natomiast na węźle Szczecin Kijewo kwota zapłacona to 3,5 mln złotych, a rozpatrywane są wnioski na 0,5 mln złotych – poinformował Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA. Uruchomione zostały gwarancje bankowe, którymi były zabezpieczone kontrakty Energopolu. Kwota zajętych gwarancji to ok. 50 mln złotych.