Nowe znaki na polskich drogach

Na drogach pojawią się dwa nowe znaki drogowe. Będą informowały o odcinkowym pomiarze prędkości.

Publikacja: 01.08.2019 09:25

Nowe znaki na polskich drogach

Foto: moto.rp.pl

Według nowych przepisów na drogach pojawi się nowy znak oznaczony jako D-51a. Informuje on o „automatycznej kontroli średniej prędkości” i będzie o niej uprzedział na początku odcinka, na którym średnia prędkość jazdy jest kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

""

Znak D-51a i D-51b.

moto.rp.pl

Drugi nowy znak oznaczony jest symbolem D-51b i oznacza „koniec automatycznej kontroli średniej prędkości”. To informacja o końcu odcinka, na którym średnia prędkość jazdy będzie kontrolowana i rejestrowana przez urządzenia działające samoczynnie.

""

moto.rp.pl

Ten rodzaj kontroli jest wykorzystywany tylko w nielicznych krajach. Trzeba pamiętać, że system zbiera dane niezależnie od tego czy ktoś jedzie zgodnie z przepisami czy nie. Kamera na początku sekcji pomiarowej rejestruje tablicę rejestracyjną, a system przechowuje dalsze dane osobowe, takie jak kierunek podróży, lokalizacja i czas. Kamera na końcu sekcji pomiarowej jest używana do określenia, czy kierowca przekroczył prędkość, czy nie, na podstawie uśrednionego czasu przejazdu. Jeśli system wykryje przekroczenie prędkości, trzecia kamera wykryje kierowcę w celu nałożenia kary. W przypadku braku naruszenia dane powinny zostać usunięte. Jednak już samo ich bezpodstawne zbieranie i przechowywanie jest dla wielu bardzo kontrowersyjne. W odcinkowym pomiarze prędkości domyślnie każdy jest traktowany jak łamiący przepisy. 12 marca 2019 roku Sąd Administracyjny w Hanowerze orzekł, że tymczasowe zapisanie tablicy rejestracyjnej na drugiej kamerze nie jest na terenie Niemiec regulowane przez prawo i dlatego nie jest dozwolone.

""

Tak wcześniej oznaczany był odcinkowy pomiar prędkości.

moto.rp.pl

Poza Polską odcinkowy system pomiaru prędkości wykorzystywany jest obecnie tylko w Austrii, Szwajcarii (jeden punkt pomiarowy), Wielkiej Brytanii, Włoszech i Holandii.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe znaki na szybkich drogach

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro