Arabia Saudyjska jest o jeden krok bliżej równouprawnienia kobiet. Królestwo Saudyjskie było do ostatniego weekendu ostatnim państwem na świecie, które zakazywało prowadzenia samochodu przez kobiety. Od teraz w tym rygorystycznym islamistycznym państwie kobiety mogą prowadzić samochód i są dopuszczone do kursu prawa jazdy. Król Salman już jesienią 2017 roku powołał specjalną komisję, która miała zająć się wdrożeniem tej decyzji w życie.

ZOBACZ TAKŻE: Ubezpieczyciele zarabiają krocie dzięki kierowcom

Szacuje się, że do 2020 roku około miliona kobiet w Arabii Saudyjskiej przystąpi do egzaminu prawa jazdy. Obok samochodów kobiety mogą również prowadzić motocykle i ciężarówki. Walka o przyznanie kobietom tych praw trwała ponad trzy lata. Zakaz prowadzenia pojazdów dla kobiet utrzymywał się od dawna z nieuzasadnionych powodów. Podobno cały proceder rozpoczął się od pewnego duchownego, który twierdził, że mózgi kobiet są zbyt małe, aby jeździć.

""

Arabia Saudyjska była ostatnim krajem na świecie z zakazem prowadzenia samochodu przez kobiety

moto.rp.pl

W niedawnej przeszłości Arabia Saudyjska złagodziła ograniczenia dla kobiet. We wrześniu 2017 r. po raz pierwszy kobiety miały dostęp do stadionu sportowego, gdzie w towarzystwie swoich rodzin obchodziły obchody Święta Narodowego. W lipcu 2017 r. Ministerstwo Edukacji pozwoliło dziewczętom uczestniczyć w edukacji sportowej w szkołach państwowych.

ZOBACZ TAKŻE: Range Rover SV Coupe: Najdroższy SUV na polskim rynku