Aukcja ma się odbyć w Monterey w Kalifornii w Domu Aukcyjnym Sotheby’s w dniach 18-19 sierpnia tego roku. Analitycy oczekują, że samochód zostanie sprzedany za co najmniej 15 mln funtów (20 mln dolarów) czyli ponad 72 mln złotych.

Na razie najdroższym brytyjskim samochodem sprzedanym na aukcji był Jaguar D-Type z 1955 roku, który znalazł nowego właściciela za 17 mln funtów. Zdaniem przedstawicieli Sotheby’s jest szansa, że ten Aston Martin przebije tę cenę. Samochód jest nie tylko niezwykły w sam w sobie – sprawny i utrzymany w idealnym stanie, ale ma też ciekawą historię. Aston Martin DBR1 z 1956 roku to wyjątkowy samochód. Brytyjska firma motoryzacyjna zrobiła tylko pięć egzemplarzy tego modelu. Jeden z nich, kierowany przez Tonyego Brooksa i Rega Parnella, zadebiutował w 1956 roku w legendarnym wyścigu 24 Hours of Le Mans. Nie dojechał jednak do mety z powodu awarii silnika w 22 godzinie wyścigu. Natomiast wygrywał trzykrotnie w latach 50. wyścig Nuerburgring w Niemczech.

Tym modelem jeździli wszyscy legendarni brytyjscy kierowcy Formuły 1: Stirling Moss, Carroll Shelby, Reg Parnell oraz Roy Salvadori Najdroższym sportowym samochodem sprzedanym kiedykolwiek na aukcji był Ferrari 250 GTO, który w 2014 roku został sprzedany za zawrotną sumę 30 mln funtów.