Na warszawskich bulwarach wiślanych w przeszklonych gablotach stanęły cztery zabytkowe samochody z kolekcji BMW Art Cars. Pomalowali je Roy Lichtenstein, Andy Warhol, A. R. Penck i Sandro Chia.

Można je oglądać do 30 czerwca na skwerze przed pomnikiem Syrenki, w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Centrum Nauki Kopernik. — To nasz największy projekt kulturalny— jakim możemy się poszczycić — mówił podczas inauguracji wystawy Christian Hararian, dyrektor generalny BMW Group Polska. Cała kolekcja liczy 19 aut i tworzona jest od 45 lat, na stałe jest eksponowana w Monachium. Auta rzadko stamtąd wyjeżdżają , a jeśli już, to pokazywane w muzeach. Wystawiane były już w paryskim Luwrze, Powerhouse Museum w Sydney, weneckim Palazzo Grassi i w dwóch muzeach Guggenheima – w Nowym Jorku i Bilbao. W Warszawie BMW zdecydowało się na pokazanie aut w plenerze ze względu na sytuację pandemiczną.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy elektryczny model BMW ze znaczkiem M. Znamy polskie ceny

— Mówi się, że egzemplarz pomalowany przez Warhola jest dzisiaj najdroższym samochodem na świecie. Zresztą wartość wszystkich samochodów z kolekcji jest bezcenna. Dlatego też będą one prezentowane w specjalnych kontenerach i chronione 24 godziny na dobę – mówi Paulina Jaworska, Brand Experience&Corporate Sales Marketing Manager BMW Group Polska. W Warszawie możemy więc zobaczyć BMW 320i, czyli trzecie auto , jakie dołączyło do tej kolekcji . Pomalował je Roy Lichtenstein. W 1977 roku Hervé Poulain i Marcel Mignot wygrali w nim 24-godzinny wyścigu Le Mans pojechali w 1977 roku Hervé Poulain i Marcel Mignot. Na nadwoziu znalazły się charakterystyczne komiksowe „kropki Bendaya”. Swoją premierę ,poza torem wyścigowym, miało w paryskim Centrum Pompidou.

Andy Warhol jest autorem własnoręcznie wykonanych rysunków zdobiących potężne (niemal 480 KM) BMW M1, czyli 4. samochód, jaki dołączył do Art Car. Powstał w 1979 r. i wkrótce potem wystartował w Le Mans, zajmując drugie miejsce w swojej klasie. Warhol był podobno zachwycony bryłą auta, dlatego rozmytymi plamami intensywnych kolorów starał się stworzyć wrażenie pędu. W przeciwieństwie do poprzednich artystów, pomalował M1 sam. Podobno Warhol planował zaprojektować kamuflaż na odległość, ale ostatecznie stwierdził, że przyjedzie do Monachium i pomaluje samochód osobiście. Trwało to 28 minut. Pod koniec sesji na jeszcze mokrej farbie, dodał rysunki, by całość jeszcze mocniej stwarzała wrażenie ruchu. Podobną metodę przyjął niemiecki malarz i muzyk A. R. Penck, w 1991 r. ozdabiając BMW Z1 charakterystycznymi hieroglifami. Jaskrawoczerwony kabriolet ozdobiony czarnymi wzorami był 11. z kolei Art Carem, ale w odróżnieniu od kilku poprzedników nie tylko nigdy nie brał udziału w wyścigach, ale też nie jeździł po zwykłych drogach, od początku pomyślany jako obiekt wystawowy.

Włoch Sandro Chia dołączył do grupy artystów w 1992 roku. Na karoserii BMW serii 3 umieścił ludzkie twarze, które mają odwzajemniać spojrzenia widzów, zaciekawionych limuzyną rozwijającą prędkość sięgającą 300 km/h. Początki kolekcji BMW Art Cars sięgają roku 1975. To wtedy kierowca wyścigowy i kolekcjoner sztuki Hervé Poulain poprosił przyjaciela, amerykańskiego artystę Alexandra Caldera, by zaprojektował malowanie BMW 3.0 CSL, w którym Poulain miał startować w Le Mans. Od tamtej pory siedemnaścioro artystów, wybieranych przez międzynarodowe jury, przygotowało projekty oparte na wyjątkowych modelach aut BMW. W Oprócz Warhola, Lichtensteina, Pencka i Chia tej grupie znaleźli się m.in. Jeff Koons, Frank Stella, David Hockney, Jenny Holzer czy Olafur Eliasson.

CZYTAJ TAKŻE: Alpina B8 Gran Coupe: Coś więcej niż BMW

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kredyty samochodowe znikają z rynku

Firmy coraz chętniej posiłkują się leasingiem. Dlatego w bankach coraz większym powodzeniem cieszą się ...

PSA Group: To co,że kryzys? My mamy zysk

To mogło być najtrudniejsze półrocze w światowej motoryzacji. Francusko-niemiecka Grupa PSA jednak odnotowała zysk. ...

Suzuki Vitara 1.0 Allgrip: Dobry przyjaciel

Ponad trzy dekady temu pojawiła się na rynku pierwsza generacja Vitary. Dziś to globalny ...

Suzuki Swace: Kooperacji z Toyotą ciąg dalszy

Po ogłoszeniu przez Suzuki wprowadzenia modelu Across, SUVa opartego na bazie hybrydowej Toyoty RAV4, ...

Skoda Octavia iV – lepsza wersja samochodu

Samochód elektryczny jest świetny, ale z różnych względów nie jesteś jeszcze na niego gotowy? ...

Policja dzisiaj rozpoczyna wzmożone kontrole. Akcja „Roadpol Safety Days”

Policyjna akcja EDWARD, która od tego roku przybrała nazwę „Roadpol Safety Days”, odbędzie się ...