fot. GDDKiA

Wtorek miał być ostatnim dniem układania nawierzchni bitumicznej na blisko 10-kilometrowym odcinku dobudowywanej jezdni drogi ekspresowej S1 Pyrzowice – Podwarpie. Ma być włączony do ruchu w maju.

Czy drogowcy zdążą na majówkę? Firmie Rubau realizującej kontrakt pozostało jedynie uzupełnienie 100 metrów ekranów akustycznych, montaż brakujących barier energochłonnych, dokończenie oświetlenia oraz oznakowanie i ogrodzenie trasy. Zaawansowanie robót sięga 96 proc. Realizacja dobudowy drugiej jezdni S1 Pyrzowice – Podwarpie trwa od listopada 2018 roku. To ważna dla regionu i ruchliwa trasa. Łączy katowickie lotnisko z popularną gierkówką w Podwarpiu, prowadzącą z Katowic i Sosnowca przez Siewierz do Częstochowy. Na brakującym kawałku wybudowanych zostało sześć obiektów inżynierskich (5 wiaduktów i most) oraz urządzenia ochrony środowiska. Na węźle Mierzęcice powstały pasy wjazdów i zjazdów, a istniejące odcinki łącznic dostosowano do nowej jezdni. Przebudowany został układ dróg dojazdowych, system odwodnienia drogi i kanalizacji deszczowej.

CZYTAJ TAKŻE: Drogowe korki na Śląsku zlikwidują Hiszpanie

Kierowcy korzystający z tej trasy wyczekiwali na ten moment. Nic dziwnego: ta trasa jest owiana wyjątkowo złą sławą. W regionie zyskała określenie „drogi śmierci”. I zasłużenie. Zaledwie w ubiegłym tygodniu w karambolu zginęła matka i niemowlę: zderzyło się pięć pojazdów, w tym dwie ciężarówki. W grudniu ub. roku kobieta pomyliła na tym odcinku pasy ruchu i zginęła po czołowym zderzeniu z TIRem. Rok wcześniej po zderzeniu z ciężarówka zginęła kierująca SUV-em. Cztery lata temu zginął kierowca golfa, który czołowo zderzył się z busem. W końcu 2016 r. czołowe zderzenie toyoty z oplem kosztowało życie trojga ludzi, a niespełna rok przed tym wypadkiem, w zderzeniu trzech samochodów zginęły dwie osoby.

To dlatego, że S1 to na razie tylko niby-ekspresówka. W latach 2005 – 2006 wybudowana została jedna jezdnia S1 pomiędzy węzłami Podwarpie i drogą wojewódzką nr 913, która dojeżdża się do lotniska. Po długiej przerwie, w latach 2010 – 2012 powstał dwujezdniowy odcinek od węzła Pyrzowice na autostradzie A1 do węzła Lotnisko na skrzyżowaniu z DW 913. Ale brakowało drugiej jezdni pomiędzy węzłem Lotnisko a Podwarpiem: dwujezdniowa trasa zaraz za węzłem Podwarpie zwężała się do jednej jezdni po jednym pasie ruchu w każdą stronę. To myliło kierowców, którzy na dodatek nagminnie nie przestrzegali ustanowionego tam ograniczenia prędkości. Więc jak dochodziło do wypadków, to tragicznych w skutkach.

fot. AdobeStock

Finalizowany odcinek to część S1 będącej wschodnią obwodnicą Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Docelowo cała trasa będzie liczyć 135 km, od Pyrzowic do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Teraz zaczynają się roboty ziemne na kolejnym fragmencie: Podwarpie – Dąbrowa Górnicza. Ma być gotowy w końcu 2023 r. Na razie trwa jeszcze wycinka drzew, jednak z początkiem kwietnia powinny się zacząć prace drogowe. Inwestycje realizuje Budimex za przeszło 280 mln zł. Niespełna 7-kilometrowy fragment tej przyszłej ekspresówki jest utrapieniem kierowców z powodu licznych ograniczeń prędkości do 50 km/godz. Po zakończeniu budowy znikną skrzyżowania, natomiast nad jezdnią pojawią się wiadukty i kładki dla pieszych, nowy węzeł drogowy Dabrowa Górnicza Ząbkowice, a węzeł Dąbrowa Górnicza Pogoria zostanie przebudowany.

CZYTAJ TAKŻE: Autostradę A4 wyremontuje jedna z ośmiu firm

W realizacji jest także przebieg S1 od Mysłowic do Bielska-Białej. Z kolei w 2023 r. ma być oddany ostatni fragment S1 – obwodnica Węgierskiej Górki. To wyjątkowo trudna inwestycja ze względu na dwa tunele o długości 830 i 980 metrów, a także estakadę nad dolinami potoków górskich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hybryda plug-in – jazda za grosze

Mówisz wakacje myślisz samolot. Loty stały się tak powszechne, że nie wyobrażamy sobie podróży ...

Top 20 | Najbardziej zakorkowane miasta na świecie

W jakich miastach stoi się najdłużej w korkach? Z raportu INRIX 2018 Global Traffic Scorecard wynika, ...

Sony zaprezentowało swój pierwszy elektryczny samochód

Nie Apple, ale Sony jest pierwszą firmą elektroniczną, która zaprezentowała swój własny samochód. Premiera ...

Aplikacja mPojazd: Dowód rejestracyjny może zostać w domu

Nowe funkcje aplikacji mObywatel. Teraz dzięki wprowadzaniu mPojazd można mieć dowód rejestracyjny zawsze przy ...

Ostre cięcia u Forda w Europie: 12 tysięcy osób do zwolnienia

Amerykański Ford stara się ratować swój biznes w Europie. W ramach planu naprawczego tnie ...

General Motors uruchomi produkcję autonomicznego pojazdu

General Motors chce uruchomić produkcję elektrycznych furgonetek, SUV-ów i pojazdów autonomicznych. Zainwestuje 2,2 mld ...