fot. AdobeStock

Prawa wjazdu do stref czystego transportu dla samochodów z napędem spalinowym domaga się w Konfederacja Lewiatan. Ale jest warunek: muszą mieć „czyste” silniki nowej generacji.

Przedstawione stanowisko Konfederacji jest odpowiedzią na nowy projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przygotowany przez Ministerstwo Klimatu. Doprecyzowuje ono regulacje mające zachęcić Polaków do zakupu samochodów napędzanych energią elektryczną i paliwami takimi jak wodór czy gaz.

CZYTAJ TAKŻE: Największe strefy środowiskowe w Europie. Tu wjedziesz tylko z winietą

– Z obowiązku wnoszenia opłaty za wjazd do stref czystego transportu powinny być zwolnione pojazdy z konwencjonalnymi napędami, które spełniają normy Euro 6d i wyższe – stwierdza Katarzyna Balcerowicz, ekspertka Konfederacji Lewiatan. To jednostki napędowe, w których emisja tlenków azotu została znacząco obniżona. Konfederacja opowiada się także za zmianą wysokości opłat za parkowanie w strefach. Zdaniem, jej ekspertów, sztywna godzinowa stawka w wysokości 2,5 zł powinna być zastąpiona bardziej elastyczną, jak w miejskich strefach płatnego parkowania.

Jak dotąd, największym problemem okazywała się sama akceptacja mieszkańców miast dla przyszłych stref. Do tej pory takie przedsięwzięcia kończyły się fiaskiem. Powodem był niewielki udział samochodów elektrycznych w ogólnej liczbie zarejestrowanych pojazdów. W praktyce strefa czystego transportu przekształciłaby się bowiem w strefę zamkniętą dla ruchu.

CZYTAJ TAKŻE: 10-krotnie wyższy mandat za śmiecenie

Tylko władze Krakowa wprowadziły taką strefę dla ograniczenia negatywnego oddziaływaniu emisji z transportu na zdrowie ludzi i środowisko. Jednak już po upływie około trzech miesięcy od wprowadzenia strefy Kazimierz zliberalizowano zasady jej funkcjonowania. W praktyce doprowadziło to do jej zamknięcia, a zmiana zasad została wprowadzona po wnioskach zarówno mieszkańców jak i naciskach ze strony działających w strefie przedsiębiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spłonęło najwyżej położone muzeum motocyklowe w Europie

Na przełęczy pomiędzy południowym i północnym Tyrolem (Alpy) zlokalizowane jest muzeum motocykli Top Mountain ...

Wodór i prąd na europejskich drogach

Unijne koncerny motoryzacyjne muszą znacząco zmniejszyć emisję CO2 w nowo produkowanych samochodach. Na europejskich ...

Raport lojalności klientów w USA. Wygrywa Lexus i Subaru

W USA spośród wszystkich marek luksusowych to Lexus ma najbardziej lojalnych klientów - wynika ...

Mercedes EQC Edition 1886: Początek nowej epoki

Sprzedaż elektrycznego SUV-a Mercedes EQC rozpoczyna się od edycji specjalnej nazwanej „Edition 1886”. Nazwa ...

45. urodziny Malucha

Mógł być Citroen, Volkswagen, Renault… Ale ostatecznie to Fiat 126p zmotoryzował Polskę. Łącznie powstało ...

Top 5 najlepiej sprzedawanych SUV-ów na świecie

Suv-y to już coś więcej niż chwilowa moda. To światowy trend motoryzacji. Nie masz ...