fot. AdobeStock

Z tanim paliwem możemy się pożegnać. Efekt drożejącej ropy jeszcze podbija słaby złoty. W połowie lutego średnia cena benzyny Pb 95 sięgnęła już 4,76 zł. To o najwięcej od połowy marca ubiegłego roku.

To także o 36 groszy więcej niż jeszcze w grudniu. benzyna Pb 98 przebiła już magiczny poziom 5 złotych. A eksperci rynku paliw ostrzegają, że będzie coraz drożej. Jak podaje BM Reflex, już w ubiegłym tygodniu na niemal wszystkich stacjach odnotowano podwyżki cen wszystkich paliw średnio od 4 do 6 groszy na litrze. Najmniej o 4 grosze wzrosła średnia cena benzyny bezołowiowej 98, natomiast o 5 groszy zdrożały benzyna 95 i diesel. Z kolei najwięcej – o 6 groszy na litrze – wzrosły ceny autogazu.

CZYTAJ TAKŻE: W przyszłości stacje paliwowe czeka rewolucja

– Do 21 lutego spodziewamy się zmian na plus dla każdego typu paliw na polskich stacjach – stwierdza e-petrol.pl. Benzyna 98 będzie kosztować w granicach od 4,99 do 5,11 zł za litr. Dla benzyny 95-oktanowej zakładana jest cena 4,68-4,80 zł/l, a średnia cena diesla będzie kształtować się na poziomie od 4,69 do 4,80 zł/l. Wyraźna podwyżka dotyczyć może drożejącego w hurcie autogazu. – Przewidywana średnia cena tego paliwa w przyszłym tygodniu wyniesie 2,27-2,35 zł/l – prognozuje e-petrol.pl

Fot. AdobeStock

Nic nie wskazuje, aby ten niekorzystny trend miał się odwrócić. W połowie ubiegłego tygodnia notowania ropy Brent na londyńskiej giełdzie paliw sięgnęły 61,47 dol. za baryłkę. To najwięcej od końca stycznia ubiegłego roku. Na wzrost cen surowca wpływa także ograniczenie wydobycia wprowadzone przez Arabię Saudyjską w lutym. To sprawia, że zapasy ropy maleją. Tymczasem w wielu krajach poza Europą spowodowane przez Covid ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarek są zdejmowane, co sprzyja wzrostowi zapotrzebowania na paliwa.

CZYTAJ TAKŻE: Autonomiczne pojazdy będą ładować i tankować samochody

W Polsce ceny detaliczne mogą się mocno różnic w zależności od regionu. Jak podaje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl, w najdroższych województwach (np. w dolnośląskim czy lubelskim) litr benzyny kosztuje średnio 4,83-4,84 zł za litr, podczas gdy w najtańszych (pomorskim i łódzkim) średnia cena to 4,68 zł. W rezultacie w jednym miejscu sam rodzaj paliwa może kosztować 5 zł za litr, podczas gdy w innym 4,50 zł. Spore różnice w zależności od regionu dotyczą także diesla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Już wkrótce będzie można zostawić prawo jazdy w domu

Już wkrótce kierowcy będą mogli zostawić swoje prawo jazdy w domu, ale to nie ...

Światowy ranking samochodów elektrycznych: Chińczycy gonią Teslę

Tesla wciąż wyprzedza konkurencje, ale reszta świata goni amerykańską firmę. Pościg szczególnie dobrze wychodzi ...

Luksus się sprzedaje. Lamborghini i Rolls Royce z rekordem

Luksusowe marki odnotowują rekordy sprzedaży. Jeszcze nigdy z fabryki Lamborghini i Rolls Royce'a nie ...

Lexus NX 300h – Zadbaj o image

Model NX stał się bestsellerem Lexusa ponieważ łączy atrakcyjną cenę, kompaktowe rozmiary, futurystyczną stylizację ...

Motoryzacja mogłaby produkować więcej

Wartość produkcji polskiego przemysłu motoryzacyjnego ma sięgnąć 245 mld zł w 2030 r. – ...

Ruszyła produkcja pierwszego elektrycznego Volvo

W belgijskiej fabryce Volvo Cars ruszyła produkcja w pełni elektrycznego Volvo XC40 Recharge. To ...