fot. WITD Gorzów Wlkp.

Nawet 300 tys. zł kary może nałożyć Inspekcja Transportu Drogowego na przyłapane ciężarówki przewożące potężne elementy wiatraków. Nielegalny ładunek zatrzymany został na drodze ekspresowej S3 w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego.

Okazało się, że transportowane elementy są za długie, za szerokie i za wysokie. W dodatku kierowcy nie mieli odpowiednich dokumentów przewozowych oraz zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych. 8 zestawów należących do niemieckiej firmy transportowej, którymi wykonywano niezgodny z unijnymi przepisami przewóz kabotażowy, zostały przez ITD unieruchomiony na jednym z parkingów.

CZYTAJ TAKŻE: Za regulowanie wycieraczek w Tesli możesz dostać mandat

fot. WITD Gorzów Wlkp.

 

Największe pojazdy z ładunkiem miały blisko 50 metrów długości, prawie 4 metry szerokości i ok. 4,5 metra wysokości. W trakcie kontroli inspektorzy ustalili, że ciężarówki załadowano w Gorzowie, a przewożone elementy wiatraków miały trafić na budowę farmy wiatrowej na Mazurach.

fot. WITD Gorzów Wlkp.

Po sprawdzeniu dokumentów i przesłuchaniu kierowców inspektorzy stwierdzili, że niemiecki przewoźnik wykonuje przewóz kabotażowy. Wykonywano transport towarów między dwoma miejscowościami na terenie Polski, z użyciem pojazdów zarejestrowanych w innym kraju. Przewoźnik naruszył jednak unijne przepisy dotyczące przewozów kabotażowych. Kierowcy wszystkich zestawów okazali do kontroli zezwolenia kategorii VII na przejazd pojazdów nienormatywnych po drogach publicznych. Zezwolenia te były jednak wydane na inne firmy niż te, które rzeczywiście wykonywały transport. Nieprawidłowe było także oznakowanie dwóch samochodów pilotujących ciężarówki. ITD poinformowała w czwartek, że wobec przewoźników będą wszczęte postępowania administracyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Mandat za jazdę bez tempomatu

fot. WITD Gorzów Wlkp.
fot. WITD Gorzów Wlkp.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny | Volvo XC40 Recharge T5 plug-in hybrid: Najmniejsze ładowane z gniazdka

W pierwszym kwartale 2020 roku do Polski dotrą pierwsze egzemplarze Volvo XC40 Recharge T5 ...

Co piąta firma w Polsce ma w swojej flocie elektryka

Pandemia przyspieszyła rozwój pojazdów zasilanych prądem. 18 procent firm już w tym momencie ma ...

Jeździsz za szybko? Stracisz samochód!

Takie restrykcyjne zmiany nie dotyczą jeszcze Polski. Tym razem za piratów drogowych wzięli się ...

Targi samochodowe IAA w Monachium potwierdzone

Organizatorzy Międzynarodowego Salonu Samochodowego (IAA) w Monachium potwierdzili, że tegoroczna impreza się odbędzie. Wyznaczona ...

Unia nie chce rosyjskich Ład, bo trują środowisko

Sprzedaż rosyjskich samochodów marki Łada zmniejszyła się na terenie Wspólnoty dwukrotnie. W czerwcu Lada ...

Trasa S8 otrzymała swoją nową nazwę

Na 100 lecie „Cudu nad Wisłą” zdecydowano, że droga ekspresowa S8 otrzyma nową nazwę. ...