Warszawa może stanowić przykład dla innych polskich miast. Jako jedno z nielicznych w kraju, spełnia z naddatkiem wymagania narzucone przez ustawę o elektromobilności, w odniesieniu do liczby autobusów elektrycznych w taborze. Po ostatniej dostawie od Solarisa, miasto nad Wisłą prześcignęło nawet większość zagranicznych ośrodków.

Zgodnie z informacjami podanymi przez portal transport-publiczny.pl, w Warszawie autobusy zeroemisyjne stanowią obecnie 11,47 proc. taboru autobusowego MZA (Miejskie Zakłady Autobusowe). Tym samym stolica Polski spełnia i to z nadwyżką, wymagania ustawy o elektromobilności. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami, od 1 stycznia 2021 roku, we flocie miejskich przewoźników musi znajdować się co najmniej 5 proc. pojazdów elektrycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Solaris liderem europejskiego rynku elektrobusów

W Warszawie obecnie kursuje 160 elektrycznych autobusów. Jest to liczba większa niż w innych europejskich stolicach. Pod tym względem stolicę Polski wyprzedza jedynie Londyn oraz Moskwa. Jak na razie nie prowadzone są kolejne postępowania przetargowe dotyczące autobusów zeroemisyjnych. W grudniu tego roku zakończyła się realizacja „kontraktu stulecia” (wspartego funduszami unijnymi), który obejmował zamówienie 130 przegubowych pojazdów elektrycznych dla MZA. Dostawcą była firma Solaris. Warto również nadmienić, że 130 wydany pojazd był zarazem jubileuszowy, gdyż był to 20 000 egzemplarz wyprodukowany przez Solaris Bus & Coach.

Zapisy ustawy o elektromobilności są krytykowane przez wiele samorządów oraz ekspertów NIK (Najwyższa Izba Kontroli). Związek Miast Polskich postulował, aby za pojazdy bezemisyjne uznano nie tylko autobusy, ale też tramwaje. „MZA spełnia zapisy [ustawy o elektromobilności], można więc wnioskować, że są realistyczne” – można przeczytać na portalu transport-publiczny.pl odpowiedź rzecznika prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Karoliny Gałeckiej na pytanie o zgodność wymogów ustawy z realiami finansowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Wenecja zamówiła 30 elektrycznych Solarisów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bugatti Chiron: Nowy rekord świata! Prawie 500 km/h

Lekko zmodyfikowany Bugatti Chiron po raz pierwszy raz przekroczył barierę 300 mil na godzinę. ...

Pożegnanie z Europą obecnie najlepszego sportowego BMW

Informacja o wycofaniu aktualnie najlepszego modelu BMW M została potwierdzona przez Andreę Schwab, rzecznika ...

Suzuki Ignis: Hybryda i nowe kolory

Nowa technologia, ulepszone silniki i nowe kolory - Suzuki odświeża mini crossover Ignis. Premiera ...

Ceny taksówek w Polsce – ile kosztują kursy w największych miastach?

Rynek taksówek w Polsce skupia się wokół 20 największych miast w kraju, gdyż to ...

BMW M2 CS: Ostatnie prawdziwe BMW

Pod koniec 2015 roku BMW wprowadziło do sprzedaży serię M2 Coupé. W 2018 roku ...

Skarbówka z nieco bardziej budżetowymi autami. Rozstrzygnięto przetarg

Kontrowersyjny przetarg na zakup pojazdów dla Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) został rozstrzygnięty. Ostatecznie nie ...