fot. AdobeStock

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S19. Chodzi dokładniej o fragmenty pomiędzy miejscowościami Iskrzynia – Miejsce Piastowe oraz Miejsce Piastowe – Dukla.

Nowy przetarg dotyczy ok. 20,5 km drogi ekspresowej S19 stanowiącej kolejną część trasy Via Carpatia. Został on podzielony na dwa fragmenty. Pierwszy z nich o długości 10,3 km jest od węzła Iskrzynia (z węzłem) do węzła Miejsce Piastowe (z węzłem). Drugi natomiast – 10,1 km – ma powstać od węzła Miejsce Piastowe (bez węzła) do Węzła Dukla (z węzłem). – W tym roku podpisaliśmy już trzy umowy na drogę ekspresową S19, w przyszłym roku kolejne. Dzisiejsze przetargi na realizację odc. Iskrzynia – Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe – Dukla to 12 i 13 przetarg na S19 ogłoszony w tym roku. Łącznie to prawie 200 km. Liczymy na profesjonalnie i rzetelnie przygotowane oferty, które pozwolą nam wybrać wykonawców dających rękojmię sprawnej i terminowej realizacji wszystkich odcinków trasy Via Carpatia – powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

CZYTAJ TAKŻE: W 2021 roku powstanie więcej nowych szybkich dróg

Zgodnie z informacjami podanymi przez GDDKiA, oba planowane fragmenty będą miały przekrój dwujezdniowym po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Pierwszy z nich dodatkowo otrzyma dwa węzły drogowe (Iskrzynia i Miejsce Piastowe), Obwód Utrzymania Drogowego (OUD) Miejsce Piastowe, obiekty inżynierskie w miejscach przekroczeń przeszkód poprzecznych (dwie estakady, pięć wiaduktów drogowych, 11 mostów w ciągu drogi ekspresowej, przejście nad drogą S19 dla zwierząt średnich, przejście pod obiektem inżynierskim dla średnich zwierząt, przejście pod obiektem inżynierskim dla małych zwierząt), urządzenia BRD oraz urządzenia ochrony środowiska – podaje Dyrekcja.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa obwodnic nabiera tempa

Na odcinku między Miejsce Piastowe – Dukla, wykonawca będzie zobowiązany do zbudowania węzła drogowego Dukla, Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) po obu stronach drogi, trzech estakad, pięciu wiaduktów, sześciu mostów, przejścia górnego dla dużych zwierząt, dwóch przejść dolnych dla średnich zwierząt, przejść dolnych dla małych zwierząt, dwóch przepustów, zainstalowania urządzeń BRD oraz ochrony środowiska. Na podkarpackim odcinku drogi Via Carpatia prowadzone są intensywne prace. Zgodnie z doniesieniami GDDKiA, 30,2 km drogi S19 jest już oddane do ruchu (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe), 64,4 km jest w realizacji (w budowie oraz projektuj i buduj), a 74,8 km w przygotowaniu (realizacja koncepcji programowej). Ten ostatni wymieniony dystans dotyczy fragmentu na południe od Rzeszowa – od węzła Babica do granicy państwa w Barwinku – wykonywane są obecnie prace nad rozwiązaniami projektowymi oraz koncepcje programowe. Ich zakończenie oraz przygotowanie dokumentacji KP planowane jest na połowę 2021 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kurierzy w elektrycznych MAN

Firma kurierska DPD zainwestowała w ekologiczną flotę pojazdów. W pierwszym kwartale 2021 roku, do ...

Fragment trasy S7 pod Chęcinami

Włosi nie radzą sobie na polskich drogach

Trwa kontrola budowy odcinka trasy S7 Chęciny–Jędrzejów, realizowanego przez Salini Polska. Konsorcjum nie przyspieszyło ...

Liczba e-aut wzrosła od stycznia o połowę

Już 11.658 samochodów osobowych z napędem elektrycznym jeździ po polskich drogach. Jak podał w ...

Zetta z Rosji ma być najtańszym autem elektrycznym na świecie

Samochody elektryczne są nadal rzadkością w Rosji, ale wkrótce ma się to zmienić. Na ...

W przyszłości po państwowych autostradach bez stania na bramkach

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zaprojektowanie nowego systemu poboru opłat. W dosyć ...

Zakład produkcji silników do Mercedesów ruszy w Jaworze w połowie roku

Mercedes z kolejną fabryką w Polsce

Niestety, nie będzie to fabryka aut, ale baterii, która powstanie w Jaworze na Dolnym ...