W samochodach pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań technologicznych. Matrycowe reflektory, asystenci jazdy, centralne poduszki powietrzne itd. Jednak poza Skodą nikt nie wpadł na pomysł podświetlanych klamr do pasów bezpieczeństwa.

„Simple Clever” – tak w Skodzie nazywa się specjalny dział opracowujący proste rozwiązania ułatwiające codzienne podróżowanie samochodem. To właśnie pod to pojęcie wpisuje się m.in. parasolka umieszczona w drzwiach z systemem odprowadzania wody, latarka w bagażniku, czy skrobaczka, której miejsce jest w klapce wlewu paliwa. Teraz do tego grona dołączy nowe rozwiązanie, które otrzymało ogólnoświatowy patent. Mowa o podświetlanych klamrach do zapinania pasów bezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Skoda wyprzedza Volkswagena

Rozwiązanie to w swojej prostocie potrafi zaskoczyć. Inteligentne klamry Skody mają przezroczysty przycisk, zamiast tradycyjnego czerwonego. Posiada on parę wielokolorowych diod LED, które działają w dwóch trybach. W pierwszym, gdy nikogo nie ma na siedzeniu, diody świecą się na biało – można to nazwać funkcją oczekiwania. Drugi tryb jest aktywowany w momencie, kiedy czujnik obciążenia w podstawie siedzenia, rozpozna obecność osoby. Wtedy klamra zacznie się świecić na czerwono, sygnalizując konieczność zapięcia pasów. Po prawidłowym wpięciu klamry, przycisk zmienia barwę na zieloną (informując o zapięciu pasa), a następnie zmienia kolor na biały. Alternatywnie, klamra może być zaprogramowana tak, aby migała również w nocy, wyraźnie informując o swoim położeniu.

Według Skody podświetlana klamra może być znaczącym ułatwieniem dla rodziców, którzy muszą na co dzień borykać się z koniecznością zapinania swoich pociech albo je kontrolować. Nie wiadomo, kiedy ten patent zostanie wdrożony do pojazdów. Obecnie jest w fazie testów. Skoda twierdzi, że „w tej chwili nie ma żadnych konkretnych planów” co do tego, kiedy i czy tą technologię uda się wprowadzić do produkcji.

CZYTAJ TAKŻE: Skoda wyceniła najmocniejszą wersję nowej Octavi

Inteligentna klamra do pasów bezpieczeństwa to tylko jeden z licznych wynalazków opatentowanych w ramach inicjatywy Simply Clever. W zeszłym roku czeski producent samochodów złożył podobno 94 wnioski patentowe. Jest to więcej niż jakakolwiek firma w całych Czechach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wciąż trwa walka o limity emisji CO2 dla samochodów w Unii

Ministrowie środowiska UE uzgodnili kompromis w sprawie emisji CO2 przez nowe samochody, produkowane od ...

Eklektromobilność: Firmy z Azji składają najwięcej patentów

Rozwój lepszych i tańszych systemów magazynowania energii jest jednym z głównych wyzwań współczesnej i ...

BMW Z4 M40i: Między niebem a piekłem

Są samochody, które potrafią być grzeczne i niewinne do tego stopnia, że nuda hula ...

Porsche Panamera 4 E-Hybrid Sport Turismo: Klient idealny

Niby kombi i niby ekologiczna. W dodatku z nazwą, której nigdy poprawnie nie wypowiesz, ...

Będzie szturm klientów na firmy leasingowe

Spółki leasingowe nie chcą komentować zmian, które dla ich branży przyszykował rząd. Spodziewają się ...

Największy rynek samochodowy na świecie zaczyna wstawać z kolan

Chiński rynek samochodowy pozostaje na drodze ożywienia i we wrześniu odnotował dwucyfrowy wzrost. Skorzystają ...