Lider w zakresie bankowości inwestycyjnej – JP Morgan, dokonuje historycznego zwrotu. Po latach presji ze strony udziałowców i ekologów, ogłosił odejście od finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi.

JP Morgan (JPM) to jeden z największych holdingów finansowych na świecie, działający w ponad 50 krajach. Uznaje się go za lidera w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usług dla klientów biznesowych. Jego aktywa wycenia się na 2,5 bln USD. Przez lata swojej działalności opierał się naciskom udziałowców, ekologów i aktywistów, którzy próbowali zmusić giganta do zaprzestania finansowania projektów węglowych, ropopochodnych czy gazowych. Teraz bank wezwał swoich klientów z branż: ropy, gazu, energetyki oraz motoryzacji do zredukowania emisji dwutlenku węgla (CO2) do 2030 roku. Ponadto JPM zakończył ekspozycję na spółki niespełniające klimatycznych wytycznych porozumienia paryskiego – podał Bussines Insider. To nie jedyne działania banku. Powołał również jednostkę doradczą, która ma znaleźć projekty z dziedziny zielonej energetyki do finansowania.

CZYTAJ TAKŻE: Największe strefy środowiskowe w Europie. Tu wjedziesz tylko z winetą

Alec Connon z organizacji Stop the Money Pipeline Coalition, w rozmowie z dziennikiem Financial Times powiedział, że JP Morgan jest największym pożyczkodawcą dla branży paliw kopanych. Wezwanie klientów do redukcji emisji CO2 dało sygnał, że era branży ropopochodnej się kończy. Connon podkreślił jednak, że jeżeli bank poważnie traktuje zobowiązania klimatyczne, to wprowadzi dalsze ograniczenia. Wśród nich wymienił m.in. zakaz finansowania firm węglowych oraz rozwijających produkcję paliw kopalnych. JPM to kolejna instytucja finansowa, która postanowiła odejść od finansowania branży paliw kopalnych. W 2019 roku grupa kilkudziesięciu banków zobowiązała się do powiązania swoich usług finansowych z paryskim porozumieniem klimatycznym. W tym samym roku około stu banków z całego świata postanowiło dołączyć się do inicjatywy ONZ Odpowiedzialnego Bankingu, która zakłada odpowiedzialność środowiskową. W Polsce jak na razie odejście od finansowania inwestycji węglowych ogłosiły: Santander, BNP Paribas, ING Bank Śląski i mBank.

Rezygnacja z projektów związanych z paliwami kopalnymi nie dotyczy tylko instrumentów finansowych. W styczniu 2020 roku firma BlackRock – największy na świecie zarządca aktywami – ogłosiła zwrot w sprawie klimatu. Inny przykład stanowi norweski fundusz majątkowy, który od lat nie inwestuje w spółki węglowe. Nie da się ukryć, że działania na rzecz klimatu biją w polski sektor węglowy oraz energetyczny. W końcu w zdecydowanej większości „Polska węglem stoi”. Kamil Kliszcz, analityk ds. energetyki i wydobycia DM mBanku wyjaśnił dla Bussines Insider Polska (BIP), że trend odchodzenia od paliw kopalnych przez instytucje finansowe ma namacalne konsekwencje dla spółek z tego sektora. Mowa tu m.in. o kłopotach z finansowaniem, jak też notowaniami giełdowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Przez cieplejszy klimat mocno traci sprzedaż opon zimowych

Z kolei Paweł Puchalski, analityk sektora energetycznego BM Santander w rozmowie z BIP stwierdził, że „(…) w żadnym stopniu nie powinno to wpłynąć to na kondycję polskich spółek, dla których kluczową informacją jest i będzie szybkość, sposób i źródło finansowania transformacji od węgla do źródeł odnawialnych”. Decyzja JP Morgan nie zaskoczyła. Prędzej czy później musiało do tego dojść. Świat zmierza w stronę czystej energii, a tempo tego procesu w dużej mierze zależy od podmiotów inwestycyjnych. Bez ich aprobaty czy poparcia tempo transformacji byłoby o wiele wolniejsze.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Genesis GV80: Luksusowa marka z Korei pojawi się w Europie

W 2020 roku luksusowa marka Hyundaia o nazwie Genesis zaprezentuje duży model SUV-a GV80. ...

Limitowana, jubileuszowa wersja Fiata 500 Spiaggina 58

Pięćsetką nad oceanem

Choć wygląda niepozornie, Fiat 500 to praktyczne auto. Idealne dla par, które chcą wynająć ...

Volkswagen ID.3, Joachim Löw i mur berliński

https://youtu.be/Hn6zAXOXSSQ 60-sekundowa reklama Volkswagena z trenerem reprezentacji Niemiec Joachimem Löwem z okazji upadku berlińskiego ...

Niemiec został nowym szefem Astona Martina

Aston Martin będzie miał nowego szefa. Andy Palmer zrezygnował z funkcji CEO angielskiej marki, ...

Lexus UX – ile w nim limuzyny? Sprawdzamy

Najlepsze materiały, staranne wykończenie, bogate wyposażenie, zaskakujące rozwiązania – tak zazwyczaj wyglądają flagowe limuzyny ...

Volkswagen T-Cross: Wesoły szczeniak

SUV-y i crossovery zmieniają oblicze rynku motoryzacyjnego, to już wiadomo od pewnego czasu. Klienci ...