Policyjna grupa SPEED intensyfikuje swoje działania na budowanej autostradzie A1 między Tuszynem a Częstochową. Pomagać w tym będzie Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jeżeli to nie wpłynie na zapędy kierowców, to jeszcze w fazie budowy drogi, zostanie zainstalowany odcinkowy pomiar prędkości.

64-kilometrowy odcinek autostrady A1 od węzła Tuszyn do granicy z województwem śląskim to plac budowy, obok którego odbywa się normalny ruchu drogowy. Niemal na całym remontowanym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości, które wynosi 60 km/h, a miejscami nawet 40 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki chce wyższych mandatów. Mogą wzrosnąć nawet 10-krotnie

Wzmożone przekraczanie prędkości nastąpiło w momencie oddania do użytku 16-kilometrowego odcinka drogi („A” Tuszyn – Piotrków Trybunalski i „D” Radomsko – granica województwa). Nowa, równa i szeroka nawierzchnia stała się niczym zielone światło do wciśnięcia mocniej gazu. W efekcie zmusiło to Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do przeciwdziałania pladze pędzących samochodów. – Sytuacja dotycząca respektowania ograniczeń prędkości jeszcze się pogorszyła. Konieczne stało się podjęcie zdecydowanych kroków, które mają zapobiec łamaniu przepisów, a w konsekwencji wypadkom – pisze GDDKiA.

W łódzkim oddziale GDDKiA odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli policji i wykonawców drogi. Tematem było „przeciwdziałanie łamaniu przepisów ruchu drogowego przez kierowców”. Podczas tego wydarzenia przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie jednego z wykonawców. Wynikło z nich, iż 91 proc. kierujących łamie ograniczenie prędkości. W związku z tym padły jasne deklaracje ze strony organizatorów konferencji.

CZYTAJ TAKŻE: Autostrada tańsza od drogi ekspresowej

Do czasu ukończenia budowy autostrady (jeszcze około dwóch lat), policja zadeklarowała, że patrolowaniem drogi zajmie się grupa SPEED, a wspomagać ją będą wzmożone kontrole Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jeżeli te działania nie dadzą odpowiednich rezultatów, to zostanie wprowadzony – jeszcze na etapie budowy – odcinkowy pomiar prędkości.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nissan Qashqai: Nowe serce na nowe czasy

To nie lifting, ale zmiana jest poważna – Nissan przewraca do góry nogami ofertę ...

Autonomiczne Volvo sprawdzą się w Szwecji

Jest zgoda na testowanie na szwedzkich autostradach oprogramowania dla pojazdów autonomicznych. Próby będzie realizować ...

Na polskich ulicach przybędzie elektryków na minuty

Car-sharing samochodów elektrycznych napędza elektromobilność w Polsce. W 2019 r. będzie miał ponad jedną ...

Branża leasingowa zaczyna zwalniać

Po trzech kwartałach roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o wartości 56,9 mld zł. Choć ...

Po 25-latach powraca Volkswagen Polo Harlekin

Polo Harlekin to bez wątpienia nietypowy projekt oraz koszmar dla lakiernika. Oryginał pojawił się ...

Dieselgate nie szkodzi Fiatowi

Fiat Chrysler (FCA) nie spodziewa się, by pozew złożony w USA w sprawie podobnej ...